Taylor Cable 42820 Spark Plug Wire Separator
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Resources
Installation InstructionsSpecifications
| Description_DEF | Spark Plug Wire Holder |
| Description_DES | Clip-On Separators 7-8mm Red |
| Description_DES | Spark Plug Wire Separator |
| Description_EXT | Spark Plug Wire Separator; Clip-On; 7-8mm Wire; 2 ea. 4 Wire; 2 ea. 3 Wire; 2 ea. 2 Wire; Red; |
| Description_EXT | Spark Plug Wire Separator; Clip-On; 7-9mm Wires; Inc. 2 ea. 4 Wire Separators/2 ea. 3 Wire Separators/2 ea. 2 Wire-Separators; Nylon; Red; 6 Pk.; |
| Description_FAB | Fits 7-8mm And 10.4mm Wire Sizes |
| Description_FAB | Molded From Non-Conductive Type 6/6 Nylon |
| Description_FAB | Neat Professional Look |
| Description_FAB | Separates Organizes and Supports Ignition Wires |
| Description_FAB | Stainless Steel Hardware |
| Description_FAB | Will Not Melt; Mar; Distort; Crack Or Fade |
| Description_INV | Clip-On Separators 7-8mm Red |
| Description_MKT | Since 1923, Taylor Cable Products has been setting the pace on both the street and the track. Crafting performance ignition plug wires for over 90 years, Taylor Cable provides the spark you need to take the win. With Taylor Cables "Tradition of Legendary Quality," you know you are getting the best that money can buy. That is because Taylor not only builds products for enthusiasts, we are enthusiasts. |
| Description_SHO | Separators |
| Description_SHO | SprkPlgSeparator |
| height | 8.5 |
| length | 0.5 |
| WARNING CA Proposition 65 | No |
| weight | 0.2 |
| width | 4.5 |