Taylor Cable 38933 Convoluted Tubing; 3/8 in. I.D.; 500 ft.; White;
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Resources
Installation InstructionsSpecifications
| Color | White |
| Description_DEF | Wire Conduit |
| Description_DES | 3/8in Convoluted Tubing 500ft white |
| Description_DES | Convoluted Tubing |
| Description_EXT | Convoluted Tubing; 3/8 in. I.D.; 500 ft.; White |
| Description_EXT | Convoluted Tubing; 3/8 in. I.D.; 500 ft.; White; |
| Description_FAB | Customized Look |
| Description_FAB | Flexible Polyethylene Tubing |
| Description_FAB | Ideal For Shop Use And For Computer Use |
| Description_FAB | Organizes Wiring Eliminates Clutter |
| Description_FAB | Protects Wires From Abrasion And Heat |
| Description_FAB | Slit For Easy Wire Insertion And Removal |
| Description_INV | 3/8in Convoluted Tubing 500ft white |
| Description_MKT | Since 1923, Taylor Cable Products has been setting the pace on both the street and the track. Crafting performance ignition plug wires for over 90 years, Taylor Cable provides the spark you need to take the win. With Taylor Cables "Tradition of Legendary Quality," you know you are getting the best that money can buy. That is because Taylor not only builds products for enthusiasts, we are enthusiasts. |
| Description_SHO | Convoluted Tubing |
| Diameter | 0.375 |
| height | 12.5 |
| length | 16.5 |
| length | 500 |
| Title | Taylor Cable 3/8in Convoluted Tubing 500ft White |
| weight | 7.7 |
| width | 15.25 |