Taylor Cable 35072 Spiro-Pro Wound Ignition Wire; Bulk Roll; 100 ft.; Black;
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Resources
Installation InstructionsSpecifications
| Color | Black |
| Conductor | Spiro wound |
| Description_DEF | Spooled Spark Plug Wire |
| Description_DES | 8mm Spiro-Pro 100 ft. Spool Black |
| Description_DES | Spiro-Pro Wound Ignition Wire |
| Description_EXT | Spiro-Pro Wound Ignition Wire; Bulk Roll; 100 ft.; Black |
| Description_EXT | Spiro-Pro Wound Ignition Wire; Bulk Roll; 100 ft.; Black; |
| Description_FAB | 100 Ft. Spool |
| Description_FAB | 350 Ohm Per Foot Resistance |
| Description_FAB | Black |
| Description_FAB | Bulk Roll |
| Description_FAB | Covered With A Conductive Fluorocarbon Material |
| Description_FAB | Provides More Fire Power To the Spark Plugs |
| Description_FAB | Spiro-Wound With Stainless Steel Wire |
| Description_INV | 8mm Spiro-Pro 100 ft. Spool Black |
| Description_LAB | Proposition 65 |
| Description_MKT | Spiro Pro 8mm wire is the top choice of Racers and Enthusiasts due to its affordable value and overall high performance features. Offers heat protection to 600º F. Provides 65,000 volts of dielectric strength. |
| Description_SHO | Bulk Ignition Wire |
| Description_SHO | Spark Plug Wire Bulk |
| height | 6.5 |
| length | 100 |
| length | 5.0 |
| LTL | N |
| Title | Taylor Cable 8mm Spiro-Pro 100 ft. Spool Black |
| weight | 5.0 |
| width | 5.0 |