Taylor Cable 35011 7mm Spiro-Pro Cloth Ignition Wire Set; Spiro-Wound; 100 ft.; Orange;
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Boot Type | Spiro Wound |
| Color | Orange |
| Description_DEF | Spooled Spark Plug Wire |
| Description_DES | 7mm cloth wire orange with black tracer 100 ft |
| Description_DES | 7mm Spiro-Pro Cloth Ignition Wire Set |
| Description_EXT | 7mm cloth wire orange with black tracer 100 ft |
| Description_EXT | 7mm Spiro-Pro Cloth Ignition Wire Set; Spiro-Wound; 100 ft.; Orange; |
| Description_FAB | 7mm Spiro-Pro Cloth Ignition Wire Set |
| Description_INV | 7mm cloth wire orange black tracer 100ft |
| Description_LAB | Proposition 65 |
| Description_MKT | These 7mm wires contain a high conductive spiro-wound core with stainless steel wire covered with a fluorocarbon conductive material. At 350-ohms per foot resistance, it provides optimum RFI/EMI suppression and is recommended when using multi-spark discharge, electronic ignition systems, on-board computers, computers, stereos, cell phones and pit radios. The 100% silicone jacket provides durability. They are covered with a woven cloth braid which is rated at 450 degree Fahrenheit. Standard sets come with Taylors exclusive low profile 100% silicone PRO boot with vibration proof double spring locking spark plug terminals. |
| Description_SHO | Bulk Wire |
| Description_SHO | Spark Plug Wire Set |
| Engine | OEM |
| height | 6.5 |
| length | 5.0 |
| Position | N/A |
| WARNING CA Proposition 65 | Yes |
| WARNING CA Proposition 65 Message | Cancer and Reproductive |
| weight | 5.0 |
| width | 5.0 |