Taylor Cable 30226 Battery Cable Kit
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Resources
Installation InstructionsSpecifications
| Color | Black |
| Description_DEF | Battery Cable |
| Description_DES | Battery Cable Kit |
| Description_DES | Battery Cable Kit 2ga 13/14in cables w/grd strap |
| Description_EXT | Battery Cable Kit; Incl. Brass Ring Terminals/P Clips/Shrink Tubes; 2 Gauge; 13/14 in. Cables w/Ground Strap; Black |
| Description_EXT | Battery Cable Kit; Incl. Brass Ring Terminals/P Clips/Shrink Tubes; 2 Gauge; 13/14 in. Cables w/Ground Strap; Black; |
| Description_FAB | 2 Gauge Welding Cable |
| Description_FAB | 30 Gauge Premium Copper |
| Description_FAB | 770 Strands Of Wire |
| Description_FAB | Less Voltage Drop |
| Description_FAB | Sand Cast Brass Terminals With Kits |
| Description_FAB | Super Flexible |
| Description_INV | Battery Cable Kit 2ga 13/14in cables |
| Description_LAB | Proposition 65 |
| Description_MKT | Since 1923, Taylor Cable Products has been setting the pace on both the street and the track. Crafting performance ignition plug wires for over 90 years, Taylor Cable provides the spark you need to take the win. With Taylor Cables "Tradition of Legendary Quality," you know you are getting the best that money can buy. That is because Taylor not only builds products for enthusiasts, we are enthusiasts. |
| Description_SHO | Battery Cable |
| Description_SHO | MC Battery Cable |
| Fitment | Harley Davidson |
| height | 14.5 |
| length | 1.625 |
| Position | N/A |
| Title | Taylor Cable Motorcycle Battery Cable Kit 2Ga 13/14in Cables With Grd Strap |
| WARNING CA Proposition 65 | Yes |
| WARNING CA Proposition 65 Message | Cancer and Reproductive |
| weight | 0.88 |
| width | 5.0 |
| Wire AWG | 2 |