Taylor Cable 2577 Flexible Heat Shield
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Resources
Installation InstructionsSpecifications
| Color | Gold |
| Description_DEF | Spark Plug Boot Heat Sleeve |
| Description_DES | Flexible Heat Shield |
| Description_DES | Heat Shield 9in flexible aluminum/gold |
| Description_EXT | Flexible Heat Shield; Heat Resistant To 750 deg.; 9 in. Long; Gold Mylar; 7/8 in. I.D. |
| Description_EXT | Flexible Heat Shield; Heat Resistant To 750 deg.; 9 in. Long; Gold Mylar; 7/8 in. I.D.; |
| Description_FAB | Abrasion And Fluid Resistant |
| Description_FAB | Can Be Easily Cut |
| Description_FAB | Easily Formed Around Spark Plug Wire And Boot |
| Description_FAB | Provides Heat Protection And Reduces Temps. |
| Description_INV | Heat Shield 9in flexible aluminum/gold |
| Description_MKT | Since 1923, Taylor Cable Products has been setting the pace on both the street and the track. Crafting performance ignition plug wires for over 90 years, Taylor Cable provides the spark you need to take the win. With Taylor Cables "Tradition of Legendary Quality," you know you are getting the best that money can buy. That is because Taylor not only builds products for enthusiasts, we are enthusiasts. |
| Description_SHO | Boot Protector |
| Description_SHO | SprkPlgBootProt |
| height | 13.0 |
| length | 0.88 |
| length | 9 |
| length | 9.000 in. |
| Title | Taylor Cable Heat Flexible Shield 9in Aluminum/Gold |
| WARNING CA Proposition 65 | No |
| weight | 0.05 |
| width | 3.0 |