Taylor Cable 2544 Heat Blanket
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Resources
Installation InstructionsSpecifications
| Description_DEF | Exhaust Heat Shield |
| Description_DES | Heat Blanket |
| Description_DES | Heat Blanket 6 x 14in |
| Description_EXT | Heat Blanket; 6 in. x 14 in.; Ceramic Pad Interior; Heavy Gauge Aluminum Exterior |
| Description_EXT | Heat Blanket; 6 in. x 14 in.; Ceramic Pad Interior; Heavy Gauge Aluminum Exterior; |
| Description_FAB | Can Be Cut Shaped Refused; Very Flexible |
| Description_FAB | Withstands 1100 deg. F |
| Description_INV | Heat Blanket 6 x 14in |
| Description_MKT | The highest quality heat shield on the market and the best way to divert radiant heat away from vital engine components. A 1/4" thick ceramic inner pad sandwiched between heavy foil and bound together with a stainless mesh and sewn edges, gives this heat shield greater flexibility for rugged applications. Withstands 1000º F continuous radiant heat and reflects the heat away from floor boards, electrical boxes, and air conditioning components. It is not designed for direct contact with exhaust systems. |
| Description_SHO | Heat Blanket |
| Description_SHO | Heat Wrap |
| height | 18.0 |
| length | 0.25 |
| length | 14 |
| Title | Taylor Cable Heat Blanket 6 X 14in |
| WARNING CA Proposition 65 | No |
| weight | 0.2 |
| width | 6 |
| width | 9.0 |