Taylor Cable 13268 409 Pro Race 10.4mm Motorcycle Wire Set; Red;
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Color | Red |
| Conductor | Spiro wound |
| Description_DEF | Spark Plug Wire Set |
| Description_DES | 409 Pro Race 10.4mm Motorcycle Wire Set |
| Description_DES | 409 Spiro Pro red MC |
| Description_EXT | 409 Pro Race 10.4mm Motorcycle Wire Set; Red; |
| Description_EXT | 409 Spiro Pro red Milwaukee 8 MC Harley Davidson |
| Description_FAB | 10.4mm Diameter |
| Description_FAB | 100 percent Pure Silicone Ignition Wire |
| Description_FAB | 350 Ohm Per Foot Resistance |
| Description_FAB | Eliminates Radio Frequency Interference |
| Description_FAB | Heat Treated Fiberglass Braid |
| Description_FAB | Red |
| Description_FAB | Spiro-Wound Core |
| Description_INV | 409 Spiro Pro red MC |
| Description_LAB | Proposition 65 |
| Description_MKT | 10.4mm high performance ignition wires available for street or race applications. 409 Ignition Wire provides continuous heat protection up to 600º F and 102,000 volts dielectric strength. A tightly woven heat treated fiberglass braid is applied over our 100% pure silicone 8mm ignition wire. A 3rd layer of silicone is extruded making it a 10.4mm diameter. |
| Description_SHO | Motorcycle Wire Set |
| Description_SHO | Spark Plug Wire Set |
| Fitment | Harley Davidson |
| height | 14.5 |
| length | 1.625 |
| LTL | N |
| Plug Boot | 135/OE |
| Title | Taylor Cable 409 Pro Race 10.4mm Red Motorcycle Wire Set |
| weight | 0.59 |
| width | 5.0 |