Taylor Cable 12030 ThunderVolt 8.2mm Motorcycle Ignition Wire Set
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Boot Angle | 90 Degree |
| Boot Type | Spiro Wound |
| Color | Black |
| Conductor | Spiro wound |
| Description_DEF | Spark Plug Wire Set |
| Description_DES | ThunderVolt 8.2mm Motorcycle Ignition Wire Set |
| Description_DES | TV 8.2 blk 16/7in custom MC 90 |
| Description_EXT | ThunderVolt 8.2mm Motorcycle Ignition Wire Set; Custom Fit; Black; 90 deg. Boots |
| Description_EXT | ThunderVolt 8.2mm Motorcycle Ignition Wire Set; Custom Fit; Black; 90 deg. Boots; |
| Description_FAB | 100 Percent Silicone Two Layer Jacket |
| Description_FAB | Ferrite Spiro-Wound Coated Core |
| Description_FAB | Heat Protection Up To 600 Deg. |
| Description_FAB | Horse Power Increases/Torque Gains |
| Description_FAB | Only 40 OHMS Per Foot Resistance |
| Description_FAB | RFI/EMI Compatible For All Ignition Systems |
| Description_FAB | Smoother Idle/Improved Fuel Economy |
| Description_FAB | Superior Spark Energy |
| Description_INV | TV 8.2 blk 16/7in custom MC 90 |
| Description_LAB | Proposition 65 |
| Description_MKT | Taylor's ThunderVolt 8.2mm outperforms the competition in both looks and performance… all at an affordable price. This ignition wire is a must if you are using a multiple spark discharge ignition system. Features an exclusive two layer 100% Zimplex silicone outer jacket that provides heat resistant protection up to 600º F. Features 100% silicone spark plug boots and vibration proof double spring locking plug terminals. |
| Description_SHO | Motorcycle Wire Set |
| Description_SHO | Spark Plug Wire Set |
| Engine | Harley Davidson |
| Fitment | Harley Davidson |
| height | 8.5 |
| length | 1.625 |
| Plug Boot | 90 |
| Position | N/A |
| Title | Taylor Cable ThunderVolt 8.2 black 16/7in Custom Motorcycle 90 Degree Wire Set |
| WARNING CA Proposition 65 | Yes |
| WARNING CA Proposition 65 Message | Cancer and Reproductive |
| weight | 0.22 |
| width | 5.0 |