Taylor Cable 11651 8mm Pro Motorcycle Ignition Wire Set
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Boot Angle | 90 Degree |
| Boot Type | Carbon Resistor Core |
| Color | Blue |
| Conductor | Carbon resistor core |
| Description_DEF | Spark Plug Wire Set |
| Description_DES | 8mm Pro Motorcycle Ignition Wire Set |
| Description_DES | 8mm Pro RC blue MC univ 90 |
| Description_EXT | 8mm Pro Motorcycle Ignition Wire Set; RC; Blue; Universal Wire Set w/90 deg. Boot |
| Description_EXT | 8mm Pro Motorcycle Ignition Wire Set; RC; Blue; Universal Wire Set w/90 deg. Boot; |
| Description_FAB | Available For Street Or Track Applications |
| Description_FAB | Covered With A Conductive Fluorocarbon Material |
| Description_FAB | Eliminates Radio Frequency Interference |
| Description_FAB | OEM Resistor Core Wires |
| Description_FAB | Provides More Fire Power To the Spark Plugs |
| Description_FAB | Spiro-Wound With Stainless Steel Wire |
| Description_FAB | Two Layers Of 100 percent Pure Silicone |
| Description_INV | 8mm Pro RC blue MC univ 90 |
| Description_LAB | Proposition 65 |
| Description_MKT | Taylor's 8mm Pro Wire sets beat the competition, both in looks and performance. 100% 2-Layer silicone insulation with fiberglass reinforced outer jacket designed to withstand temperatures up to 600º F providing years of extended wire life. Features Taylor's patented low profile 100% silicone PRO BOOT and has vibration proof double spring locking terminals. Available in two types of wire conductors. |
| Description_SHO | Motorcycle Wire Set |
| Description_SHO | Spark Plug Wire Set |
| Engine | Harley Davidson |
| Fitment | Universal |
| height | 14.5 |
| length | 1.625 |
| Plug Boot | 90 |
| Position | N/A |
| Title | Taylor Cable 8mm Pro Rc Blue Motorcycle Universal 90 Degree Wire Set |
| WARNING CA Proposition 65 | Yes |
| WARNING CA Proposition 65 Message | Cancer and Reproductive |
| weight | 0.34 |
| width | 5.0 |