Taylor Cable 10663 8mm Spiro-Pro Motorcycle Ignition Wire Set; Blue;
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Description_DEF | Spark Plug Wire Set |
| Description_DES | 8mm Spiro Pro blue MC |
| Description_DES | 8mm Spiro-Pro Motorcycle Ignition Wire Set |
| Description_EXT | 8mm Spiro Pro blue Victory 08+ MC |
| Description_EXT | 8mm Spiro-Pro Motorcycle Ignition Wire Set; Blue; |
| Description_FAB | 350 Ohm Per Foot Resistance |
| Description_FAB | Blue |
| Description_FAB | Covered With A Conductive Fluorocarbon Material |
| Description_FAB | Eliminates Radio Frequency Interference |
| Description_FAB | Provides More Fire Power To the Spark Plugs |
| Description_FAB | Spiro-Wound With Stainless Steel Wire |
| Description_FAB | Two Layers Of 100 percent Pure Silicone |
| Description_INV | 8mm Spiro Pro blue MC |
| Description_LAB | Proposition 65 |
| Description_MKT | Spiro Pro 8mm wire is the top choice of Racers and Enthusiasts due to its affordable value and overall high performance features. Offers heat protection to 600º F. Provides 65,000 volts of dielectric strength. |
| Description_SHO | Motorcycle Wire Set |
| Description_SHO | Spark Plug Wire Set |
| height | 8.5 |
| length | 1.625 |
| weight | 0.25 |
| width | 5.0 |