Taylor Cable 10235 8mm Spiro-Pro Motorcycle Ignition Wire Set
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Boot Angle | 90 Degree |
| Boot Type | Spiro Wound |
| Color | Red |
| Description_DEF | Spark Plug Wire Set |
| Description_DES | 8mm Spiro-Pro Motorcycle Ignition Wire Set |
| Description_DES | 8mm Spiro-Pro red 12in custom MC 90 |
| Description_EXT | 8mm Spiro-Pro Motorcycle Ignition Wire Set; Custom Fit; Red; 90 deg. Boots; For Use w/Center Mount Coil |
| Description_EXT | 8mm Spiro-Pro Motorcycle Ignition Wire Set; Custom Fit; Red; 90 deg. Boots; For Use w/Center Mount Coil; |
| Description_FAB | 350 Ohm Per Foot Resistance |
| Description_FAB | Covered With A Conductive Fluorocarbon Material |
| Description_FAB | Eliminates Radio Frequency Interference |
| Description_FAB | Provides More Fire Power To the Spark Plugs |
| Description_FAB | Red |
| Description_FAB | Spiro-Wound With Stainless Steel Wire |
| Description_FAB | Two Layers Of 100 percent Pure Silicone |
| Description_INV | 8mm Spiro-Pro red 12in custom MC 90 |
| Description_LAB | Proposition 65 |
| Description_MKT | Spiro Pro 8mm wire is the top choice of Racers and Enthusiasts due to its affordable value and overall high performance features. Offers heat protection to 600º F. Provides 65,000 volts of dielectric strength. |
| Description_SHO | Motorcycle Wire Set |
| Description_SHO | Spark Plug Wire Set |
| Engine | Harley Davidson |
| height | 8.5 |
| length | 1.625 |
| LTL | N |
| Position | N/A |
| WARNING CA Proposition 65 | Yes |
| WARNING CA Proposition 65 Message | Cancer and Reproductive |
| weight | 0.24 |
| width | 5.0 |