ProForm 68787 Camshaft Degree Wheel Kit Universal 9 Inch Wheel with Dial Indicator Steel and Billet Aluminum Adjustable Blue Billet Aluminum Indicator Mount Proform
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
For use with heads off engine. This kit contains all the tools needed to degree cams in the most popular engines, assuring proper cam timing and lobe lift. Features deluxe components including 9 inch degree wheel, dial indicator, adjustable blue billet aluminum dial indicator mount, black top dead center locator, wire degree wheel pointer, detailed instructions, and a durable foam padded carrying case. Sold as one kit.
Product Details:
- Camshaft Degree Wheel Kit
- Universal Model
- 9 Inch Wheel with Dial Indicator
- Made from High-Quality Steel And Billet Aluminum
- Adjustable Blue Billet Aluminum Dial Indicator Mount
- TDC Locator and Wire Pointer
- Carrying Case Included
- Sold As One Kit
Specifications
| brand_logo | https://www.asapnetwork.org/sites/default/files/brands/icons/icon_4.jpg |
| color_l | White |
| Description_ABR | Degree Wheel |
| Description_ASC | Camshaft Degree Wheel Kit; Universal; Heads Off; 9" Wheel with Dial Indicator |
| Description_DEF | Engine Camshaft Degree Wheel Kit |
| Description_DES | Camshaft Degree Wheel Kit; Universal; Heads Off; 9" Wheel with Dial Indicator |
| Description_EXT | Camshaft Degree Wheel Kit; Universal Model; 9 Inch Wheel with Dial Indicator; Made from High-Quality Steel and Billet Aluminum; Adjustable Blue Billet Aluminum Indicator Mount, TDC Locator and Wire Pointer; Carrying Case Included |
| Description_INV | Degree Wheel Kit; Universal Model |
| Description_LAB | Camshaft Degree Wheel Kit; Universal; Heads Off; 9" Wheel with Dial Indicator |
| Description_MKT | For use with heads off engine. This kit contains all the tools needed to degree cams in the most popular engines, assuring proper cam timing and lobe lift. Features deluxe components including 9" degree wheel, dial indicator, adjustable blue billet aluminum dial indicator mount, black top dead center locator, wire degree wheel pointer, detailed instructions, and a durable foam padded carrying case. |
| Description_SHO | Univ. Degree Wheel |
| Diameter | 9 Inch |
| finish_l | Painted |
| height | 5.5 |
| last_update | 2021-06-28 05:40:02 |
| length | 13.25 |
| LTL | N |
| sold_as | Kit |
| weight | 6.0 |
| width | 11.25 |