ProForm 440-830 Air Cleaner Kit 14 Inch Diameter Aluminum Black Crinkle Raised and Machined MOPAR Emblem Proform
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Slant-Edge Air Cleaners are the perfect way to complete your dress-up look in premium Slant-Edge style. If you've got black valve covers, this thing will set your engine bay Off like no other air cleaner. The over-sized CNC machined MOPAR emblem is absolutely stunning. They are supplied with genuine 3 inch GM air filter elements (GM P/N 6421746, AC Delco P/N A212CW) for maximum airflow. Each kit is supplied with necessary mounting hardware.
Technical Note: After installing a new air cleaner, always lower the hood slowly to confirm sufficient clearance visually. Minimum clearance of 3-3/4 inch is required from the top of the carburetor gasket area to the underside of the hood. The air cleaner base is recessed for a low profile appearance. Patented Design.
Features:
- Slant-Edge Style Air Cleaner
- Black Crinkle Finish
- 14-inch Diameter
- Fits 5-1/8 -inch and 4-7/32 -inch Carb Necks
- Made from Die Cast Aluminum
- Genuine GM (AC Delco) Air Filter Included
- Officially Licensed Mopar Product
- Air Cleaner Style: Center Nut Style Air Cleaner
- Base Tray Drop: 1 Inch
- Diameter: 14 Inch
- Emblem: MOPAR Emblem
- Emblem Style: Raised/Milled Emblem
- Finish: Black Crinkle
- Material: Die Cast Aluminum
- Mounting Bolt(s) Included: Yes
Specifications
| Air Cleaner Style | Slant-Edge Air Cleaner |
| brand_logo | https://www.asapnetwork.org/sites/default/files/brands/icons/icon_4.jpg |
| Color | Black Crinkle |
| color_l | Black |
| Description_ABR | Air Cleaner |
| Description_ASC | 14" Air Cleaner Kit; Aluminum; Black Crinkle; Raised MOPAR Emblem |
| Description_DEF | Air Cleaner Mounting Nut |
| Description_DES | 14" Air Cleaner Kit; Aluminum; Black Crinkle; Raised & Machined MOPAR Emblem |
| Description_EXT | Slant-Edge Carburetor Air Cleaner Kit; 14 Inch Diameter; Features Raised and Machined MOPAR Emblem; Made From Die-cast Aluminum; Black Crinkle Finish; Paper Filter Included; Sold As One Kit |
| Description_INV | Slant-Edge Aluminum Air Cleaner Kit |
| Description_LAB | 14" Air Cleaner Kit; Aluminum; Black Crinkle; Raised MOPAR Emblem |
| Description_MKT | Slant-Edge Air Cleaners are the perfect way to complete your dress-up look in premium Slant-Edge style. If you've got black valve covers, this thing will set your engine bay OFF like no other air cleaner. The over-sized CNC machined MOPAR emblem is next level. They are supplied with genuine 3" GM air filter elements (GM P/N 6421746, AC Delco P/N A212CW) for maximum airflow. Each kit is supplied with necessary mounting hardware. Technical Note: After installing a new air cleaner, always lower the hood slowly to confirm sufficient clearance visually. Minimum clearance of 3-3/4" is required from the top of the carburetor gasket area to the underside of the hood. The air cleaner base is recessed for a low profile appearance. Patented Design. |
| Description_SHO | Air Cleaner Kit |
| Diameter | 14-in. |
| Diameter | 14.0 Inch |
| finish | Black Crinkle |
| finish_l | Crinkle |
| hardware_included | Yes |
| height | 4.25 |
| last_update | 2021-06-28 05:42:25 |
| length | 14.25 |
| Logo | Mopar |
| LTL | N |
| Material | Die Cast Aluminum |
| sold_as | Kit |
| weight | 8.0 |
| width | 14.25 |