ProForm 126G000 123 Series Radiator Universal GM 26 Inch Core Manual Transmission Proform
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Proform's new modular 1-2-3 Series Radiators and Accessories fit together just like they should, nice and easy! Start with this 17 wide core Stage 1 Radiator, part no. 117F000 as the foundation for your cooling system. These aren't just your ordinary single pass radiators, they offer beautifully tig-welded tanks, and a slick profile thanks to Proform's unique Four-Corner Design.
The Four-Corner Design makes it easy to attach the exact fit Stage 2 Fan Shroud, part no. 1171S00, because the mounting holes line up, making installation a breeze with the included hardware. For the ultimate professional look at DIY costs, take the 1-2-3 Series Stage 3 fan, part number 67014 or 67018, and mount it up to the pre-threaded holes in the shroud; then top it off with a fan controller to make life easy. It s easy as 1-2-3!
This is a really nice cooling system that's ready for the show, streets, or strip! This Stage 1 Radiator has dual one-inch tubes, single pass, with optimized louver design to maximize cooling, and deep draw headers for an extra solid tube/header seal. Billet aluminum filler neck with overflow tube, and a billet aluminum 16 psi cap are included. No epoxy or anything else like that just tight tolerances all around. Building your custom cooling system is easy!
Features:
- All Aluminum Radiator
- Shroud-Ready with Four Corner Design
- Compatible with Stage 2 Shroud part number 1171S00
- Compatible with Stage 3 Electric Fans part number 67014 and 67018
- Compatible with Stage 3 Fan Controllers part number 69598 and 69595
- Thread-in Thermostat Ready (3/8 inch NPT)
- Beautifully Welded Tanks
- Billet Aluminum Filler Neck
- Billet Aluminum Radiator Cap Included
- High-Capacity Overflow Tube
- 123 Series Radiator Universal GM 26 Inch Core Manual Transmission
- Core Thickness (in): 2.4
- Core Width (in): 26
- Electric Fan(s) Included: No
- Finish: Natural
- Height (in): 18
- Inlet Diameter (in): 1.5
- Inlet Location: Driver Side
- Mounting Style: Universal
- Outlet Diameter (in): 1.75
- Outlet Location: Passenger Side
- Overall Width (in): 31.1
- Series: 1-2-3
- Shroud Included: No
- Transmission Type: Manual
Specifications
| brand_logo | https://www.asapnetwork.org/sites/default/files/brands/icons/icon_4.jpg |
| color_l | Silver |
| Description_ABR | Radiator |
| Description_ASC | 123 Series Radiator; Universal; GM; 26" Core; Manual Trans |
| Description_DEF | Radiator Kit |
| Description_DES | 123 Series Radiator; Universal; GM; 26" Core; Manual Transmission |
| Description_EXT | 123 Series Radiator; Universal; GM; 26" Core; Manual Trans |
| Description_INV | 123 Radiator GM; 26" Core; Man. Trans |
| Description_LAB | 123 Series Radiator; Universal; GM; 26" Core; Manual Trans |
| Description_MKT | 1-2-3 Radiators are just like the name implies, EASY! Proform s new line of radiators and modular accessories all fit together just like they should. These aren t just your ordinary single-pass radiators, they offer beautifully tig-welded tanks with a slick looking profile design that is unique to Proform. These radiators also incorporate PROFORM s unique Four-Corner design that makes adding a shroud or bracket easy, because all the mounting holes line up. All radiators are dual one-inch tube, single pass, with optimized louver design to maximize cooling, and deep draw headers for an extra solid tube/header seal. No epoxy or anything else like that just tight tolerances all around. Building your custom cooling system is easy: Stage 1 - Start by choosing the radiator that is the right width and inlet/outlet configuration for your vehicle; Stage 2 - Choose a single fan or dual fan shroud or bracket that fits your radiator; Stage 3 - Choose the correct fan(s) to match your shroud/bracket. To top it off, throw a fan controller into your package and you've just built yourself a really nice cooling system that's ready for the show, streets, or strip! |
| Description_SHO | 1-2-3 Radiator |
| finish_l | Natural |
| height | 22.25 |
| last_update | 2021-06-28 05:42:00 |
| length | 32.0 |
| LTL | N |
| sold_as | Each |
| Thickness | 2.4 Inch |
| weight | 18.65 |
| width | 7.25 |