ProForm 1231S00 123 Series Shroud Single Fan Design GM and Ford 23 Inch Cores Proform
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
This Easy 1-2-3 aluminum Stage 2 fan shroud integrates perfectly with your Stage 1 Radiator with 17 inch wide core. Simply bolt the four corners to the threaded holes in the radiator, and now you've got a nice clean looking radiator system that utilizes the Four-Corner design. The shroud also includes pre-threaded holes for Proform electric fans, and mounting hardware to attach the shroud to the radiator.
Please Note: This shroud is not compatible with other radiators, because it is designed to integrate directly to Proform Stage 1 Radiators. Proform Stage 3 Fans will mount directly to the pre-threaded holes, but you can make your own holes and mount any brand fan if that is your preference.
Features:
- Fits perfectly with 1-2-3 Series Radiators
- Mounting hardware included
- Pre-threaded holes for Proform 14 inch universal electric fans, part numbers 67014 and 67018
- All Aluminum Fan Shroud
- Integrates with 23 inch Core Stage 1 Radiators
Specifications
| brand_logo | https://www.asapnetwork.org/sites/default/files/brands/icons/icon_4.jpg |
| color_l | Silver |
| Description_ABR | Shroud |
| Description_ASC | 123 Series Shroud; Single Fan Design; GM & Ford; 23" Cores |
| Description_DEF | Engine Cooling Fan Shroud |
| Description_DES | 123 Series Shroud; Single Fan Design; GM & Ford; 23" Cores |
| Description_EXT | 123 Series Shroud; Single Fan Design; GM & Ford; 23" Cores |
| Description_INV | 123 Radiator Shroud GM & Ford 23" Cores |
| Description_LAB | 123 Series Shroud; Single Fan Design; GM & Ford; 23" Cores |
| Description_MKT | This Easy 1-2-3 aluminum Stage 2 fan shroud integrates perfectly with your Stage 1 radiator. Simply bolt the four corners to the threaded holes in the radiator, and now you've got a nice clean looking radiator system that utilizes the Four-Corner design.. The shroud also includes pre-threaded holes and mounting hardware for an electric fan. The hole design and hardware fit PROFORM's Stage 3 universal electric cooling fans. |
| Description_SHO | 1-2-3 Fan Shroud |
| finish_l | Natural |
| hardware_included | Yes |
| height | 18.5 |
| last_update | 2021-06-28 05:41:46 |
| length | 26.5 |
| LTL | N |
| sold_as | Each |
| weight | 2.5 |
| width | 1.5 |