Mishimoto MMWS-003-200BK Mishimoto 5X114.3 Wheel Spacers, Fits 2015+ Subaru WRX/2005+ STI, 20mm
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Description_DEF | Wheel Spacer Kit |
| Description_DES | Mishimoto 5X114.3 Wheel Spacers, Fits 2015+ Subaru WRX/2005+ STI, 20mm |
| Description_EXT | Mishimoto 5X114.3 Wheel Spacers, Fits 2015+ Subaru WRX/2005+ STI, 20mm |
| Description_FAB | Also fit vehicles with 5x114.3 bolt pattern, M12x1.25 studs, and 56.1mm center bore |
| Description_FAB | Available in 15mm and 20mm thicknesses |
| Description_FAB | Direct fit for 2015+ Subaru WRX/2005+ STI |
| Description_FAB | Durable anodized finish prevents corrosion |
| Description_FAB | Forged 6061-T6 aluminum construction provides the perfect blend of lightness and strength |
| Description_FAB | High-strength grade-12.9 steel studs and lug nuts securely mount the spacer and wheel to the hub |
| Description_FAB | Hub-centric design provides a direct extension of the axle hub, ensuring precise wheel fitment, and smooth, safe driving |
| Description_FAB | Mishimoto Lifetime Warranty |
| Description_FAB | Purchase includes one pair of wheel spacers and all necessary hardware for installation |
| Description_INV | Mishimoto MMWS-003-200BK |
| Description_MKT | Wheel spacers are a great way to create brake clearance, add track width, prevent tire rub, and provide ideal wheel fitment on your 2015+ Subaru WRX or 2005+ STI. Quality material selection, precise engineering, and meticulous manufacturing are critical elements to creating our incredibly robust products, and our wheel spacers are no different. Available in 15mm and 20mm thicknesses, each spacer is forged from 6061-T6 aluminum, offering the perfect blend of strength and lightness. Grade-12.9 steel studs and lug nuts ensure a safe and secure installation. Mishimoto’s hub-centric design provides a direct extension of the axle hub for precise wheel fitment, reduced load on the hardware, and ensures safe and smooth driving.--Mishimoto wheel spacers feature a black-anodized finish to ensure protection against corrosion. Each kit contains two wheel spacers with pre-installed studs and all hardware necessary for installation. As with all our products, this 2022+ Subaru WRX wheel spacer kit includes our signature Lifetime Warranty. |
| Description_SHO | Wheel Spacers |
| height | 9.0 |
| length | 8.0 |
| LTL | N |
| weight | 3.69 |
| width | 8.5 |