Mishimoto MMLG-125-20LNC Mishimoto Aluminum Locking Lug Nuts M12x1.25, 20pc Set, Neo Chrome
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Description_DEF | Wheel Lug Nut |
| Description_DES | Mishimoto Aluminum Locking Lug Nuts M12x1.25, 20pc Set, Neo Chrome |
| Description_EXT | Mishimoto Aluminum Locking Lug Nuts M12x1.25, 20pc Set, Neo Chrome |
| Description_FAB | Available in anodized finishes of black, blue, silver, neochrome, or red |
| Description_FAB | Conical seat design fits many OEM and aftermarket wheels |
| Description_FAB | Crafted from a single piece of 7075-T6 aircraft-grade aluminum |
| Description_FAB | Extremely lightweight, each weighing only 0.8 oz / 22.68 g |
| Description_FAB | Fits vehicles equipped with M12x1.25 wheel studs |
| Description_FAB | Included non-marring sockets protect your wheel and lug nuts from damage |
| Description_FAB | Includes 16 standard lug nuts, 4 locking lug nuts, non-marring socket, and non-marring key |
| Description_FAB | Minimum yield strength: 63,000–69,000 psi |
| Description_FAB | Mishimoto Lifetime Warranty |
| Description_FAB | Open-ended design with a total length of 50 mm |
| Description_FAB | Ultimate tensile strength: 74,000–78,000 psi |
| Description_INV | Mishimoto MMLG-125-20LNC |
| Description_MKT | Upgrade your vehicle’s styling with a set of Mishimoto Aluminum Locking Lug Nuts! These M12x1.25 aluminum lug nuts are constructed from a single piece of 7075-T6 aircraft-quality aluminum and are the perfect complement to both stock and aftermarket wheels. These lug nuts weigh in at just 0.8 oz (22.68 g) each and provide a lightweight yet durable alternative to your stock lug nuts. Each kit includes 16 standard lug nuts, 4 locking lug nuts, one non-marring socket, and one non-marring key. These non-marring sockets are lined inside and out with soft plastic to protect both your wheels and your Mishimoto lug nuts.----These lug nuts utilize an open-ended design with a total length of 50 mm, conical seat to fit many OEM and aftermarket wheels, and a knurled end for speedy installation. These Mishimoto aluminum locking lug nuts fit vehicles with M12x1.25 wheel studs and come in a variety of finishes including black, blue, neo-chrome, silver, or red. As with all Mishimoto products, these lug nuts include the Mishimoto Lifetime Warranty. |
| Description_SHO | Wheel Lug Nut |
| height | 2.8 |
| length | 10.5 |
| LTL | N |
| weight | 1.65 |
| width | 9.3 |