K&N SU-2504PK Air Filter Wrap
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Air Filter Shape | Round Reverse Tapered |
| Base Inside Diameter | 3.375 in (86 mm) |
| Closed Top | No |
| Color | Black |
| Description_DEF | Air Filter Wrap |
| Description_DES | Air Filter Wrap |
| Description_EXT | The K&N PreCharger filter wrap is specially designed to extend the service interval of a K&N air filter when used in very dusty conditions. They are made from durable polyester material containing a uniform weave. |
| Description_INV | Air Filter Wrap |
| Description_MKT | The K&N PreCharger filter wrap is specially designed to extend the service interval of your K&N Filtercharger filter when used in very dusty conditions. They are made from durable polyester material containing a uniform weave. The PreCharger will stop small dirt particles with minimal restriction to the airflow of the filter. |
| Description_SHO | Air Filter Wrap |
| height | 0.75 |
| height | 4.125 in (105 mm) |
| Item Type | High Performance |
| length | 6.0 |
| LTL | N |
| Material Used | Polyester |
| Package Contents | 1 PreCharger Wrap |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Bag |
| Product Style | Filter Wrap - Round Reverse Tapered |
| Prop 65 Yes/No | No |
| Title | K&N SU-2504PK Air Filter Wrap |
| Top Inside Diameter | 3.5 in (89 mm) |
| Warranty | 1 Year Limited |
| weight | 0.1 lb (0.1 kg) |
| weight | 0.14 |
| width | 5.5 |
| Wrap Type | Precharger |