K&N SN-2580PK Air Filter Wrap
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Air Filter Shape | Round Tapered |
| Base Inside Diameter | 4.5 in (114 mm) |
| Closed Top | Yes |
| Color | Black |
| Description_DEF | Air Filter Wrap |
| Description_DES | Air Filter Wrap |
| Description_EXT | K&N SnowCharger filter wraps are the pre-filter answer to all the snow that wants to pack down into the pleats of your snowmobile air filter. SnowChargers are silicone-treated polyester wraps that repel snow and water. |
| Description_INV | Air Filter Wrap |
| Description_MKT | K&N SnowCharger filter wraps are the pre-filter answer to all the snow that wants to pack down into the pleats of your snowmobile air filter. SnowChargers are silicone-treated polyester wraps that repel snow and water. Melting snow just beads off instead of soaking the filters. SnowChargers also deflect all the grass, twigs, rocks and dust you encounter when grass track racing or crossing snowless trails. SnowChargers offer minimum restriction. SnowChargers are easy to clean and return to service. |
| Description_SHO | Air Filter Wrap |
| height | 1.5 |
| height | 4 in (102 mm) |
| Item Type | High Performance |
| length | 5.25 |
| LTL | N |
| Material Used | Silicone Treated Polyester |
| Package Contents | 1 SnowCharger Wrap |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Bag |
| Product Style | Filter Wrap - Round Tapered |
| Prop 65 Yes/No | No |
| Title | K&N SN-2580PK Air Filter Wrap |
| Top Inside Diameter | 3 in (76 mm) |
| Warranty | 1 Year Limited |
| weight | 0.05 |
| weight | 0.1 lb (0 kg) |
| width | 6.25 |
| Wrap Type | Snowcharger |