K&N SN-2510 Universal Clamp-On Air Filter
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Air Filter Color | Red |
| Air Filter Large End Diameter | 3.75 in (95 mm) |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Shape | Round Tapered |
| Base Outside Diameter | 3.75 in (95 mm) |
| Description_DEF | Air Filter |
| Description_DES | Universal Clamp-On Air Filter |
| Description_EXT | If you require good clean air and lots of it, K&N clamp-on filters are your best bet for improved performance! Universal in style, K&N snowmobile filters replace the existing airbox and OEM stock filter. |
| Description_INV | Universal Clamp-on Air Filter |
| Description_MKT | If you require good clean air and lots of it, K&N Clamp-on filters are your best bet for improved performance! Universal in style, K&N snowmobile filters replace the existing airbox and OEM stock filter. K&N manufactures hundreds of sizes, shapes and lengths to fit virtually any application. |
| Description_SHO | Clamp-on Air Filter |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.58 oz (17 ml) |
| Flange Angle | 20 degrees |
| Flange Inside Diameter | 2.438 in (62 mm) |
| Flange Length | 2 in (51 mm) |
| Flange Offset | 0 in (0 mm) |
| Flange Type | Angled |
| Flanges | 1 |
| Frame Design | Flexible |
| height | 6 in (152 mm) |
| height | 9.063 |
| Item Type | High Performance |
| length | 5.563 |
| LTL | N |
| Oil Included | Yes |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Bag |
| Pre-Screened | No |
| Product Style | Round Tapered Universal Air Filter |
| Prop 65 (C, R or CR) | CR |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.p65warnings.ca.gov |
| Prop 65 Warning Label | https://www.knfilters.com/images/l/prop65.jpg |
| Prop 65 Yes/No | Yes |
| Title | K&N SN-2510 Universal Clamp-On Air Filter |
| Top Material | None |
| Top Outside Diameter | 3 in (76 mm) |
| Top Style | Rubber |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Washable | Yes |
| weight | 0.9 lb (0.4 kg) |
| weight | 0.93 |
| width | 4.563 |