K&N RX-4960 Universal X-Stream Clamp-On Air Filter
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Resources
Installation InstructionsResources
Installation InstructionsSpecifications
| Air Filter Color | Red |
| Air Filter Large End Diameter | 6 in (152 mm) |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Shape | Round Tapered |
| Base Outside Diameter | 6 in (152 mm) |
| Description_DEF | Air Filter |
| Description_DES | Universal X-Stream Clamp-On Air Filter |
| Description_EXT | K&N XStream Top Universal Air Filters take performance to the next level with the addition of a filter within the filter's top adding more filter area for higher air flow and a longer service interval. |
| Description_INV | Universal X-Stream Clamp-On Air Filter |
| Description_MKT | K&N XStream Top Universal Air Filters take performance to the next level with the addition of a filter within the filter's top adding more filter area for higher air flow and a longer service interval. The XStream Air Filter provides awesome air flow and outstanding filtration. When racing, in any environment, racers need all the protection and airflow they can get. K&N delivers. All K&N universal air filters are constructed with ultra-strong molded pliable rubber flanges which absorb vibration and allow for secure attachment and can also be stretched for up to 1/16 inch (1.5mm) to fit in-between sizes. K&N universal air filters are washable and reusable. |
| Description_SHO | Clamp-on Air Filter |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.96 oz (28 ml) |
| Flange Angle | 0 degrees |
| Flange Inside Diameter | 2.75 in (70 mm) |
| Flange Length | 2 in (51 mm) |
| Flange Offset | 0 in (0 mm) |
| Flange Type | Centered |
| Flanges | 1 |
| Frame Design | Flexible |
| height | 5.5 in (140 mm) |
| height | 7.75 |
| Item Type | High Performance |
| length | 6.813 |
| LTL | N |
| Oil Included | Yes |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Material | Paperboard |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Pre-Screened | No |
| Product Style | Round Tapered Universal Air Filter |
| Prop 65 (C, R or CR) | CR |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.p65warnings.ca.gov |
| Prop 65 Warning Label | https://www.knfilters.com/images/l/prop65.jpg |
| Prop 65 Yes/No | Yes |
| Title | K&N RX-4960 Universal X-Stream Clamp-On Air Filter |
| Top Material | None |
| Top Outside Diameter | 5 in (127 mm) |
| Top Style | X-Stream |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Washable | Yes |
| weight | 1.3 lb (0.6 kg) |
| weight | 1.34 |
| width | 6.813 |