K&N RU-3108HBK Universal Clamp-On Air Filter
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Air Filter Color | Black |
| Air Filter Large End Diameter | 6 in (152 mm) |
| Air Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Air Filter Shape | Round Tapered |
| Base Outside Diameter | 6 in (152 mm) |
| Description_DEF | Air Filter |
| Description_DES | Universal Clamp-On Air Filter |
| Description_EXT | K&N Black Universal Air Filters are made from Dryflow oil-free synthetic media. These low restriction clamp-on air filters are designed for a wide variety of applications. They can be washed using K&N synthetic air filter cleaner. |
| Description_INV | Universal Clamp-on Air Filter |
| Description_MKT | K&N Black Universal Air Filters are made from Dryflow oil-free synthetic media. These low restriction clamp-on air filters are designed and manufactured for a wide variety of applications. When dirty they can be easily washed using K&N synthetic air filter cleaner. |
| Description_SHO | Clamp-on Air Filter |
| Flange Angle | 0 degrees |
| Flange Inside Diameter | 3 in (76 mm) |
| Flange Length | 1.5 in (38 mm) |
| Flange Offset | 0 in (0 mm) |
| Flange Type | Centered |
| Flanges | 1 |
| Frame Design | Flexible |
| height | 6.25 in (159 mm) |
| height | 8.5 |
| Item Type | High Performance |
| length | 6.375 |
| Oil Included | No Filter Oil Required |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Material | Paperboard |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Pre-Screened | No |
| Product Style | Round Tapered Universal Air Filter |
| Prop 65 (C, R or CR) | CR |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.p65warnings.ca.gov |
| Prop 65 Warning Label | https://www.knfilters.com/images/l/prop65.jpg |
| Prop 65 Yes/No | Yes |
| Title | K&N RU-3108HBK Universal Clamp-On Air Filter |
| Top Material | None |
| Top Outside Diameter | 5.25 in (133 mm) |
| Top Style | Rubber |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Washable | Yes |
| weight | 1.36 |
| weight | 1.4 lb (0.6 kg) |
| width | 6.375 |