K&N RL-320B This K&N custom air cleaner was designed to fit older motorcycles.
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Air Box Included | No |
| Air Filter Color | Red |
| Air Filter Height | 2 in (51 mm) |
| Air Filter Inside Diameter | 4 in (102 mm) |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Outlet Shape | Not Flanged |
| Air Filter Shape | Round |
| Air Filter Washable | Yes |
| Clamp Color/Finish | Not Applicable |
| Clamp Material | No Clamps Required |
| Clamp Style | No Clamps Required |
| Clamps Included | No Clamps Included |
| Color / Finish | Red Filter, Chrome Top |
| Couplers Included | None |
| Description_DEF | Air Cleaner Assembly |
| Description_DES | Replacement Air Filter |
| Description_EXT | This K&N custom air cleaner was designed to fit older motorcycles. |
| Description_INV | Replacement Air Filter |
| Description_MKT | K&N custom air cleaners are designed for use on older motorcycles. With proper carburetor calibration, these custom air cleaners can increase horsepower on your bike. Each custom air cleaner comes with a K&N high-flow air filter. These air cleaners are perfect for many applications, such as racing or off-roading. This custom air cleaner has a 2.625 in (67 mm) inlet. The backing-plate is predrilled. Included is a bright chrome dome-shaped cover. |
| Description_SHO | Air Filter |
| height | 3.5 |
| Inlet Diameter | 2.625 in (67 mm) |
| Inside Diameter | 4 in (102 mm) |
| Intake Pipe Ports | All intake tube ports needed for the specified applications are included |
| length | 6.313 |
| LTL | N |
| Mass Air Flow Sensor Adapter Included | No |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Neck Flange | 2.625 in (67 mm) |
| Oil Included | Yes |
| Outside Diameter | 5.5 in (140 mm) |
| Overall Height | 2.5 in (64 mm) |
| Package Material | Paperboard |
| Package Type | Box |
| Product Style | Custom Assemblies |
| Prop 65 (C, R or CR) | CR |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.p65warnings.ca.gov |
| Prop 65 Warning Label | https://www.knfilters.com/images/l/prop65.jpg |
| Prop 65 Yes/No | Yes |
| Replacement Filter | E-3200 |
| Size | 6-8 |
| Style | Round |
| Title | K&N RL-320B Replacement Air Filter |
| Top Material | Chrome |
| Top Style | Metal |
| Warranty | 1 Year Limited |
| weight | 1.25 |
| weight | 1.3 lb (0.6 kg) |
| width | 6.563 |