K&N RK-3955S Intake System-Harley Davidson
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Resources
Installation InstructionsResources
Installation InstructionsSpecifications
| Air Filter Color | Red |
| Air Filter Height | 2.469 in (63 mm) |
| Air Filter Included | Yes |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Washable | Yes |
| CARB EO Number | D-269-60/83/104 |
| Color / Finish | Red Filter, Silver Housing |
| Description_DEF | Air Cleaner Assembly |
| Description_DES | Intake System-Harley Davidson |
| Description_EXT | K&N Street Metal performance air intake systems increase power by replacing the restrictive stock OE air cleaner with a K&N complete performance air intake system. |
| Description_INV | Intake System-Harley Davidson |
| Description_MKT | K&N Street Metal Air Intake Systems for Harley Davidson Dyna, Softail, Touring and Twin-Cam Model motorcycles increase power by eliminating the restrictive stock OE air cleaner and replacing it with an oversized K&N High-Flow Air Filter and a cast aluminum high-volume aluminum housing. K&N high-flow intake systems give your Harley an aggressive appearance while providing a significant increase in airflow resulting in more power. |
| Description_SHO | Air Intake System |
| Estimated Horsepower Gain | 3.33 HP @ 4710 RPM |
| height | 9.5 |
| Horse Power Increase | 3 HP |
| Item Type | High Performance |
| length | 11.9 |
| LTL | N |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Overall Height | 3.25 in (83 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Material | Paperboard |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Product Style | Motorcycle Intake System |
| Prop 65 (C, R or CR) | CR |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.p65warnings.ca.gov |
| Prop 65 Warning Label | https://www.knfilters.com/images/l/prop65.jpg |
| Prop 65 Yes/No | Yes |
| Replacement Filter | E-3987 |
| RPM | 4710 |
| Street Legal In All US States | See Vehicle Applications |
| Title | K&N RK-3955S Intake System-Harley Davidson |
| Top Material | Silver Powder Coated |
| TUV Approved (Europe) | No |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
| weight | 4.95 |
| weight | 5 lb (2.2 kg) |
| width | 4.8 |