K&N RK-3932XB Intake System-Harley Davidson
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Resources
Installation InstructionsResources
Installation InstructionsSpecifications
| Air Filter Color | Red |
| Air Filter Height | 2.125 in (54 mm) |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Washable | Yes |
| CARB EO Number | D-269-59 |
| Color / Finish | Red Filter, Black Top |
| Description_DEF | Air Cleaner Assembly |
| Description_DES | Intake System-Harley Davidson |
| Description_EXT | K&N's Street Metal Series High-Flow Air Intake Systems provide a good looking appearance, offer increased airflow and deliver more horsepower & torque to your Harley-Davidson motorcycle. |
| Description_INV | Intake System-Harley Davidson |
| Description_MKT | K&N's Street Metal Series High-Flow Air Intake Systems provide attractive styling, offer increased airflow and deliver more horsepower & torque to your Harley-Davidson motorcycle. This series completely eliminates the stock OE air cleaner and replaces it with a high-flow K&N air intake system, increasing power. This intake system uses an extra tall K&N air filter, which means even more air flow and longer service intervals than standard RK-series air intake filters. Larger or custom engine builds most often benefit from higher levels of air flow, so the extra tall filter designs are a perfect choice for more powerful bikes. The K&N high-flow air filter is washable, reusable, pre-oiled and ready for installation, making an already easy install even faster. Just how fast? Less than 90 minutes, in most cases. The sturdy, custom aluminum backing plate mounts directly to the throttle body via an aluminum integrated, internal-run breather system. A durable mounting gasket is also included to help absorb vibration. A stylish black flare-shaped aluminum cover gives this air intake maximum aesthetic appeal while it increases performance. |
| Description_SHO | Air Intake System |
| Estimated Horsepower Gain | 7.18 HP @ 4662 RPM |
| height | 4.875 |
| Horse Power Increase | 7 HP |
| length | 11.75 |
| LTL | N |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Overall Height | 3.25 in (83 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Material | Paperboard |
| Package Type | Box |
| Product Style | Motorcycle Intake System |
| Prop 65 (C, R or CR) | CR |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.p65warnings.ca.gov |
| Prop 65 Warning Label | https://www.knfilters.com/images/l/prop65.jpg |
| Prop 65 Yes/No | Yes |
| Replacement Filter | E-3986 |
| RPM | 4662 |
| Street Legal In All US States | See Vehicle Applications |
| Title | K&N RK-3932XB Intake System-Harley Davidson |
| Top Material | Black Powder Coated |
| TUV Approved (Europe) | No |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
| weight | 4.5 |
| weight | 4.5 lb (2 kg) |
| width | 9.5 |