K&N RK-3909-1 Intake System-Harley Davidson
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Resources
Installation InstructionsResources
Installation InstructionsResources
Installation InstructionsSpecifications
| Air Box Included | No |
| Air Filter Color | Red |
| Air Filter Height | 1.625 in (41 mm) |
| Air Filter Inside Diameter | 6.188 in (157 mm) |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Outlet Shape | Not Flanged |
| Air Filter Shape | Round |
| Air Filter Washable | Yes |
| CARB EO Number | D-269-35/55 |
| Clamp Color/Finish | Not Applicable |
| Clamp Material | No Clamps Required |
| Clamp Style | No Clamps Required |
| Clamps Included | No Clamps Included |
| Color / Finish | Red Filter, Metal Top |
| Couplers Included | None |
| Description_DEF | Air Cleaner Assembly |
| Description_DES | Intake System-Harley Davidson |
| Description_EXT | The latest addition to K&N's RK Series was developed to get more horsepower from your Twin Cam Harley-Davidson engine. Provides a significant airflow increase to the engine without sacrificing filtration. |
| Description_INV | Intake System-Harley Davidson |
| Description_MKT | K&N's RK Series was developed to get more horsepower from your Twin Cam Harley-Davidson engine. Built around the legendary K&N High-Flow Air Filter, the this RK Series assembly includes an innovative powder coated billet aluminum back plate that eliminates external breathers and features a built-in, dyno-tuned velocity stack. The result is a significant airflow increase to the engine without sacrificing filtration. This RK Series assembly retains a factory appearance by utilizing the stock air cleaner cover. The RK-3910-1 comes with a larger air filter and longer spacers than the RK-3909-1. |
| Description_SHO | Air Intake System |
| Estimated Horsepower Gain | 6.05 HP @ 5206 RPM |
| height | 4.875 |
| Horse Power Increase | 6 HP |
| Inlet Diameter | 2.25 in (57 mm) |
| length | 11.75 |
| LTL | N |
| Mass Air Flow Sensor Adapter Included | No |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Neck Flange | 2.25 in (57 mm) |
| Oil Included | Yes |
| Overall Height | 1.688 in (43 mm) |
| Package Material | Paperboard |
| Package Type | Box |
| Product Style | Motorcycle Intake System |
| Prop 65 (C, R or CR) | CR |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.p65warnings.ca.gov |
| Prop 65 Warning Label | https://www.knfilters.com/images/l/prop65.jpg |
| Prop 65 Yes/No | Yes |
| Replacement Filter | E-3972 |
| RPM | 5206 |
| Size | 7 Inch |
| Street Legal In All US States | See Vehicle Applications |
| Style | Oval |
| Title | K&N RK-3909-1 Intake System-Harley Davidson |
| Top Material | Black Powder Coated |
| Top Style | Metal |
| TUV Approved (Europe) | No |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
| weight | 3.28 |
| weight | 3.3 lb (1.5 kg) |
| width | 9.5 |