K&N RF-1047 Universal Clamp-On Air Filter
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Air Filter Color | Red |
| Air Filter Large End Diameter | 6 in (152 mm) |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Shape | Round Tapered |
| Base Outside Diameter | 6 in (152 mm) |
| Description_DEF | Air Filter |
| Description_DES | Universal Clamp-On Air Filter |
| Description_EXT | K&N Composite Top Universal Air Filters - With advanced composite technology, carbon fiber provides the ultimate in strength with minimal weight. Carbon fiber provides 1/3 less weight than a conventional filter top. |
| Description_INV | Universal Clamp-on Air Filter |
| Description_MKT | The RF-1047 Universal Air Filter is constructed from an oiled cotton filter media. It comes with a K&N embossed carbon fiber top for strength and durability. The carbon fiber element adds to the light-weight design and gives this filter a smooth glass like finish. The RP-1047 is a clamp-on filter that has an inside flange diameter of 3 inches and a flange length of 1-3/4 inches. The base diameter and filter length are 6 inches. |
| Description_SHO | Clamp-on Air Filter |
| Filter Re-Oiling Amount | 1.17 oz (34 ml) |
| Flange Angle | 0 degrees |
| Flange Inside Diameter | 3 in (76 mm) |
| Flange Length | 1.75 in (44 mm) |
| Flange Offset | 0 in (0 mm) |
| Flange Type | Centered |
| Flanges | 1 |
| Frame Design | Flexible |
| height | 11.0 |
| height | 6 in (152 mm) |
| Item Type | High Performance |
| length | 6.375 |
| LTL | N |
| Oil Included | Yes |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Material | Paperboard |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Pre-Screened | No |
| Product Style | Round Tapered Universal Air Filter |
| Prop 65 (C, R or CR) | CR |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.p65warnings.ca.gov |
| Prop 65 Warning Label | https://www.knfilters.com/images/l/prop65.jpg |
| Prop 65 Yes/No | Yes |
| Title | K&N RF-1047 Universal Clamp-On Air Filter |
| Top Material | None |
| Top Outside Diameter | 5 in (127 mm) |
| Top Style | Carbon Fiber |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Washable | Yes |
| weight | 1.2 lb (0.6 kg) |
| weight | 1.23 |
| width | 6.375 |