K&N RF-10410 Universal Clamp-On Air Filter
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Air Filter Color | Red |
| Air Filter Large End Diameter | 7.5 in (191 mm) |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Shape | Reverse Conical |
| Base Outside Diameter | 7.5 in (191 mm) |
| Description_DEF | Air Filter |
| Description_DES | Universal Clamp-On Air Filter |
| Description_EXT | K&N's universal inverted dome filters are engineered to provide exceptional airflow and an increase in engine performance. |
| Description_INV | Universal Clamp-on Air Filter |
| Description_MKT | K&N's universal inverted dome filters are engineered to provide exceptional airflow and an increase in engine performance. They are designed and tested using computational fluid dynamics (CFD) analysis, flow-bench analysis, and dynamometer testing, and incorporate a unique inverted cone design that helps direct a high level of airflow to the throttle body. Manufactured for a wide variety of applications and unique filtration needs, K&N universal clamp-on air filters feature the same advanced technology as the K&N stock replacement filters - providing quality engine protection that you can trust. These versatile filters are washable, reusable, and durable, and are constructed with ultra-strong molded pliable rubber flanges that absorb vibration and allow for secure attachment. |
| Description_SHO | Clamp-on Air Filter |
| Filter Re-Oiling Amount | 1.67 oz (50 ml) |
| Flange Angle | 0 degrees |
| Flange Inside Diameter | 6 in (152 mm) |
| Flange Length | 1 in (25 mm) |
| Flange Offset | 0 in (0 mm) |
| Flange Type | Centered |
| Flanges | 1 |
| Frame Design | Flexible |
| height | 10.75 |
| height | 7.5 in (191 mm) |
| Item Type | High Performance |
| length | 10.375 |
| Oil Included | Filter Is Pre-Oiled |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Material | Corrugated |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Pre-Screened | No |
| Product Style | Round Tapered Universal Air Filter |
| Prop 65 (C, R or CR) | CR |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.p65warnings.ca.gov |
| Prop 65 Warning Label | https://www.knfilters.com/images/l/prop65.jpg |
| Prop 65 Yes/No | Yes |
| Title | K&N RF-10410 Universal Clamp-On Air Filter |
| Top Material | Black Plastic |
| Top Outside Diameter | 5 in (127 mm) |
| Top Style | Plastic |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Washable | Yes |
| weight | 1.9 lb (0.9 kg) |
| weight | 1.92 |
| width | 10.375 |