K&N RF-1020DK Air Filter Wrap
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Air Filter Shape | Round Tapered |
| Base Inside Diameter | 7.5 in (191 mm) |
| Closed Top | No |
| Color | Black |
| Description_DEF | Air Filter Wrap |
| Description_DES | Air Filter Wrap |
| Description_EXT | The K&N Drycharger is a silicone treated, polyester wrap that is made to cover K&N Air Filters or Personal Watercraft Flame Arrestors. They contain uniform micron sized openings that allow high air flow. |
| Description_INV | Air Filter Wrap |
| Description_MKT | The K&N Drycharger is a silicone treated, polyester wrap that is made to cover K&N Air Filters or Personal Watercraft Flame Arrestors. These Drychargers, which are similar to the K&N Prechargers, contain uniform micron sized openings that allow high air flow. Yet, due to the Drychargers silicone treated polyester wrap, the amount of water that reaches the air filter or flame arrestor is limited. |
| Description_SHO | Air Filter Wrap |
| height | 1.5 |
| height | 8 in (203 mm) |
| Item Type | High Performance |
| length | 5.25 |
| LTL | N |
| Material Used | Silicone Treated Polyester |
| Package Contents | 1 Drycharger Wrap |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Bag |
| Product Style | Filter Wrap - Round Tapered |
| Prop 65 Yes/No | No |
| Title | K&N RF-1020DK Air Filter Wrap |
| Top Inside Diameter | 5 in (127 mm) |
| Warranty | 1 Year Limited |
| weight | 0.05 |
| weight | 0.1 lb (0 kg) |
| width | 6.25 |
| Wrap Type | Drycharger |