K&N RF-1012DK Air Filter Wrap
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Air Filter Shape | Oval Straight |
| Base Inside Length | 8.75 in (222 mm) |
| Base Inside Width | 5 in (127 mm) |
| Closed Top | No |
| Color | Black |
| Description_DEF | Air Filter Wrap |
| Description_DES | Air Filter Wrap |
| Description_EXT | The K&N Drycharger is a silicone treated, polyester wrap that is made to cover K&N Air Filters or Personal Watercraft Flame Arrestors. They contain uniform micron sized openings that allow high air flow. |
| Description_INV | Air Filter Wrap |
| Description_MKT | The K&N Drycharger is a silicone treated, polyester wrap that is made to cover K&N Air Filters or Personal Watercraft Flame Arrestors. These Drychargers, which are similar to the K&N Prechargers, contain uniform micron sized openings that allow high air flow. Yet, due to the Drychargers silicone treated polyester wrap, the amount of water that reaches the air filter or flame arrestor is limited. |
| Description_SHO | Air Filter Wrap |
| Footnote 1 | Base Has 19/32" Vent |
| height | 1.5 |
| height | 9 in (229 mm) |
| Item Type | High Performance |
| length | 5.25 |
| LTL | N |
| Material Used | Silicone Treated Polyester |
| Package Contents | 1 Drycharger Wrap |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Bag |
| Product Style | Filter Wrap - Oval Tapered |
| Prop 65 Yes/No | No |
| Title | K&N RF-1012DK Air Filter Wrap |
| Top Inside Width | 4 in (102 mm) |
| Warranty | 1 Year Limited |
| weight | 0.09 |
| weight | 0.1 lb (0 kg) |
| width | 6.25 |
| Wrap Type | Drycharger |