K&N RC-5040 Universal Clamp-On Air Filter
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Shape | Oval Straight |
| Base Outside Length | 8.5 in (216 mm) |
| Base Outside Width | 5.25 in (133 mm) |
| Description_DEF | Air Filter |
| Description_DES | Universal Clamp-On Air Filter |
| Description_EXT | Regardless of the angle or offset diameter of an air intake, there is probably a K&N Universal air filter for your equipment. K&N universal air filters are washable and reusable. |
| Description_INV | Universal Clamp-on Air Filter |
| Description_MKT | K&N's Universal Air Filters are designed and manufactured for a wide variety of applications including racing vehicles, radio-controlled cars, generators, snowmobiles, tractors, and other applications. Regardless of the angle or offset diameter of the air intake, there is probably a K&N Universal air filter for your equipment. All filters are constructed with ultra-strong molded pliable rubber flanges which absorb vibration and allow for secure attachment and can also be stretched for up to 1/16 of an inch (1.5mm) to fit in-between sizes. K&N universal air filters are washable and reusable. |
| Description_SHO | Clamp-on Air Filter |
| Filter Re-Oiling Amount | 1.32 oz (39 ml) |
| Flange Angle | 0 degrees |
| Flange Center to Center | 0 in (0 mm) |
| Flange Inside Diameter | 3.5 in (89 mm) |
| Flange Length | 0.75 in (19 mm) |
| Flange Offset | 0 in (0 mm) |
| Flange Type | Centered |
| Flanges | 1 |
| Frame Design | Flexible |
| height | 5.5 in (140 mm) |
| height | 8.6 |
| Inner Wire | No |
| Item Type | High Performance |
| length | 8.4 |
| LTL | N |
| Oil Included | Filter Is Pre-Oiled |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Material | Paperboard |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Pre-Screened | No |
| Product Style | Oval Tapered Universal Air Filter |
| Prop 65 (C, R or CR) | CR |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.p65warnings.ca.gov |
| Prop 65 Warning Label | https://www.knfilters.com/images/l/prop65.jpg |
| Prop 65 Yes/No | Yes |
| Title | K&N RC-5040 Universal Clamp-On Air Filter |
| Top Material | Chrome |
| Top Outside Length | 6.25 in (159 mm) |
| Top Outside Width | 4 in (102 mm) |
| Top Style | Metal |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Washable | Yes |
| weight | 2.1 |
| weight | 2.1 lb (1 kg) |
| width | 8.3 |