K&N KA-2587 Replacement Air Filter
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Resources
Installation InstructionsSpecifications
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Shape | Panel |
| Description_DEF | Air Filter |
| Description_DES | Replacement Air Filter |
| Description_EXT | K&N Replacement Air Filters are ideal for extended use in dirty and dusty off-road riding and provide clean carburetion even at high altitude. K&N air filters are washable and reusable and provide high air-flow with excellent filtration. |
| Description_INV | Replacement Air Filter |
| Description_MKT | K&N off-road replacement air filters are ideal for extended use in dirty and dusty off-road riding and provide clean carburetion even at high altitude. Generally, no jet changes are required with just a K&N filter element. K&N replacement air filters are washable and reusable and provide high air-flow with excellent filtration. |
| Description_SHO | Air Filter |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.58 oz (17 ml) |
| Flanges | None |
| Frame Design | Flexible |
| height | 0.75 in (19 mm) |
| height | 9.688 |
| Inner Wire | No |
| Item Type | High Performance |
| length | 7.719 |
| Oil Included | Filter Is Pre-Oiled |
| Outside Length | 7 in (178 mm) |
| Outside Width | 6.125 in (156 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Material | Paperboard |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Pre-Screened | No |
| Product Style | Unique Air Filters |
| Prop 65 (C, R or CR) | CR |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.p65warnings.ca.gov |
| Prop 65 Warning Label | https://www.knfilters.com/images/l/prop65.jpg |
| Prop 65 Yes/No | Yes |
| Title | K&N KA-2587 Replacement Air Filter |
| Washable | Yes |
| weight | 0.69 |
| weight | 0.7 lb (0.3 kg) |
| width | 1.75 |