K&N E-3982 SPECIAL ORDER Unique Fltr
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Shape | Unique |
| Description_DEF | Air Filter |
| Description_DES | SPECIAL ORDER Unique Fltr |
| Description_EXT | The K&N replacement air filter for RK Series air cleaner assemblies, designed for Harley-Davidson motorcycles, are designed to increase horsepower and acceleration while providing excellent filtration. |
| Description_INV | SPECIAL ORDER Unique Fltr |
| Description_MKT | The K&N replacement air filter for RK Series air cleaner assemblies is designed to increase horsepower and acceleration while providing excellent filtration. The air filter is washable and reusable and designed to be used as a replacement air filter for specific K&N RK Series air cleaner assemblies for Harley-Davidson motorcycles. The air filter is covered by the famous K&N Million-Mile Limited Warranty. |
| Description_SHO | SPECIAL ORDER Unique |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.61 oz (18 ml) |
| Flanges | None |
| Frame Design | Flexible |
| height | 2.188 in (56 mm) |
| height | 3.938 |
| Item Type | High Performance |
| length | 10.25 |
| LTL | N |
| Oil Included | Yes |
| Outside Diameter | 10.813 in (275 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Material | Paperboard |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Pre-Screened | No |
| Product Style | Unique Air Filters |
| Prop 65 (C, R or CR) | CR |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.p65warnings.ca.gov |
| Prop 65 Warning Label | https://www.knfilters.com/images/l/prop65.jpg |
| Prop 65 Yes/No | Yes |
| Title | K&N E-3982 SPECIAL ORDER Unique Fltr |
| Washable | Yes |
| weight | 0.8 |
| weight | 0.8 lb (0.4 kg) |
| width | 10.25 |