K&N E-3953 Rectangular Air Filter
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Shape | Rectangular |
| Description_DEF | Air Filter |
| Description_DES | Rectangular Air Filter |
| Description_EXT | K&N's replacement High-Flow Air Filters are designed to increase horsepower while providing exceptional engine protection, and are covered by K&N's 10-Year/Million Mile Limited Warranty. |
| Description_INV | Rectangular Air Filter |
| Description_MKT | K&N washable, reusable High-Flow Air Filters feature a state-of-the-art design of layered, oiled cotton media engineered to improve airflow and capture contaminants, and are designed to provide an increase in horsepower. Each performance air filter is reusable, engineered to last for the entire lifespan of your vehicle, and backed by K&N's 10-Year/Million Mile Limited Warranty. K&N drop-in replacement filters are designed to install easily into your factory air box. Upgrade today and start enjoying superior airflow and superior performance from K&N's most popular product! |
| Description_SHO | Air Filter |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.55 oz (16 ml) |
| Flange Angle | 0 degrees |
| Flange Inside Diameter | 0 in (0 mm) |
| Flange Length | 0 in (0 mm) |
| Flanges | None |
| Frame Design | Flexible |
| height | 3 in (76 mm) |
| height | 7.25 |
| Inner Wire | No |
| Inside Length | 5.75 in (146 mm) |
| Inside Width | 3.5 in (89 mm) |
| Item Type | High Performance |
| length | 4.625 |
| Oil Included | Filter Is Pre-Oiled |
| Outside Length | 6.75 in (171 mm) |
| Outside Width | 4.5 in (114 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Material | Paperboard |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Pre-Screened | No |
| Product Style | Rectangular Air Filter |
| Prop 65 (C, R or CR) | CR |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.p65warnings.ca.gov |
| Prop 65 Warning Label | https://www.knfilters.com/images/l/prop65.jpg |
| Prop 65 Yes/No | Yes |
| Title | K&N E-3953 Rectangular Air Filter |
| Top Material | None |
| Top Style | Open |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
| Washable | Yes |
| weight | 0.59 |
| weight | 0.6 lb (0.3 kg) |
| width | 4.625 |