K&N E-3495 Oval Air Filter
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Shape | Oval |
| Base Outside Length | 9.25 in (235 mm) |
| Base Outside Width | 8.375 in (213 mm) |
| Description_DEF | Air Filter |
| Description_DES | Oval Air Filter |
| Description_EXT | The K&N replacement air filter for RK Series air cleaner assemblies, designed for Harley-Davidson motorcycles, are designed to increase horsepower and acceleration while providing excellent filtration. |
| Description_INV | Oval Air Filter |
| Description_MKT | The K&N replacement air filter for RK Series air cleaner assemblies is designed to increase horsepower and acceleration while providing excellent filtration. The air filter is washable and reusable and designed to be used as a replacement air filter for specific K&N RK Series air cleaner assemblies for Harley-Davidson motorcycles. The air filter is covered by the famous K&N Million-Mile Limited Warranty. |
| Description_SHO | Oval Air Filter |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.53 oz (16 ml) |
| Flange Angle | 0 degrees |
| Flange Inside Diameter | 0 in (0 mm) |
| Flange Length | 0 in (0 mm) |
| Flanges | None |
| Frame Design | Flexible |
| height | 2.125 in (54 mm) |
| height | 3.938 |
| Inner Wire | No |
| Inside Length | 7.938 in (202 mm) |
| Inside Width | 7.063 in (179 mm) |
| Item Type | High Performance |
| length | 10.25 |
| LTL | N |
| Oil Included | Yes |
| Outside Length | 9.25 in (235 mm) |
| Outside Width | 8.375 in (213 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Material | Paperboard |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Pre-Screened | No |
| Product Style | Oval Air Filter |
| Prop 65 (C, R or CR) | CR |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.p65warnings.ca.gov |
| Prop 65 Warning Label | https://www.knfilters.com/images/l/prop65.jpg |
| Prop 65 Yes/No | Yes |
| Title | K&N E-3495 Oval Air Filter |
| Top Material | None |
| Top Outside Length | 9.25 in (235 mm) |
| Top Outside Width | 8.375 in (213 mm) |
| Top Style | Open |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Washable | Yes |
| weight | 1.16 |
| weight | 1.2 lb (0.5 kg) |
| width | 10.25 |