K&N E-3033 Rectangular Air Filter
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Shape | Rectangular |
| Base Outside Length | 13.5 in (343 mm) |
| Base Outside Width | 6.563 in (167 mm) |
| Description_DEF | Air Filter |
| Description_DES | Rectangular Air Filter |
| Description_EXT | K&N's replacement air filters are designed to increase horsepower while providing excellent filtration. This air filter is washable and reusable and it is custom designed to fit into K&N's replacement air filter system part E-0780. |
| Description_INV | Rectangular Air Filter |
| Description_MKT | K&N's replacement air filters are designed to increase horsepower and acceleration while providing excellent filtration. This air filter is washable and reusable and it is custom designed to fit into K&N's replacement air filter system part E-0780. If you drive in extremely harsh conditions and just don't have time to clean your air filter right away, having a spare might be the answer. |
| Description_SHO | Air Filter |
| Filter Re-Oiling Amount | 8.56 oz (253 ml) |
| Flanges | None |
| Frame Design | Flexible |
| height | 6.625 in (168 mm) |
| height | 7.4 |
| Item Type | High Performance |
| length | 12.5 |
| LTL | N |
| Oil Included | Yes |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Material | Paperboard |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Pre-Screened | No |
| Product Style | Unique Air Filters |
| Prop 65 (C, R or CR) | CR |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.p65warnings.ca.gov |
| Prop 65 Warning Label | https://www.knfilters.com/images/l/prop65.jpg |
| Prop 65 Yes/No | Yes |
| Title | K&N E-3033 Rectangular Air Filter |
| Top Outside Length | 13 in (330 mm) |
| Top Outside Width | 6.063 in (154 mm) |
| Washable | Yes |
| weight | 4.76 |
| weight | 4.8 lb (2.2 kg) |
| width | 12.3 |