K&N 85-8927 Fuel Injection Plenum Housing Mount
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Color | Black |
| Description_DEF | Fuel Injection Plenum Housing Mount |
| Description_DES | Universal Plenum |
| Description_EXT | K&N Plenums and adapters for the Weber DGV carburetor allow for smooth airflow into your engine. |
| Description_INV | Universal Plenum |
| Description_MKT | K&N Plenums and adapters for the Weber DGV carburetor allow for smooth airflow into your engine. |
| Description_SHO | Universal Plenum |
| height | 3.75 |
| Item Type | High Performance |
| length | 6.875 in (175 mm) |
| length | 7.375 |
| LTL | N |
| Material Used | Aluminum |
| Outside Diameter | 5.75 in (146 mm) |
| Package Contents | 1 Plenum |
| Package Material | Paperboard |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Product Style | Accessories |
| Prop 65 (C, R or CR) | CR |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.p65warnings.ca.gov |
| Prop 65 Warning Label | https://www.knfilters.com/images/l/prop65.jpg |
| Prop 65 Yes/No | Yes |
| Title | K&N 85-8927 Universal Plenum |
| Warranty | 1 Year Limited |
| weight | 2 lb (0.9 kg) |
| weight | 2.0 |
| width | 7.375 |