K&N 85-6851 Carburetor Base Plate
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Description_DEF | Carburetor Base Plate |
| Description_DES | Top & Base Plate |
| Description_EXT | The K&N 14 inch air filter top and base plates fit any round 14 inch K&N air filter. The plates are made from lightweight aluminum with a spun aluminum finish. |
| Description_INV | Top & Base Plate |
| Description_MKT | The K&N 14 inch air filter top and base plates fit any round 14 inch K&N high-flow air filter for boosting the performance in carbureted race cars, hot rods, muscle cars and pickup trucks. The plates are made from lightweight aluminum with a spun aluminum finish featuring K&N logos embossed on the outer edge of the top plate. The base plate fits carburetors with a 5-1/8 inch air horn flange and drops the filter 1-1/2 inches below the carb flange. The drop base design helps to maximize air filter height while still clearing the hood in many custom applications. These K&N 14" top and base plates will work with various heights of K&N high-flow air filters such as the 2-5/16 inch tall air filter E-3740, 3 inch tall air filter E-1650, 4 inch tall air filter E-3750, 5 inch tall air filter E-3760, 6 inch tall air filter E-3770 and several other variations meant for drag racing or off-road racing use. |
| Description_SHO | Top & Base Plate |
| finish | None |
| height | 1.5 in (38 mm) |
| height | 4.625 |
| Item Type | High Performance |
| length | 16.5 |
| LTL | N |
| Neck Flange | 5.125 in (130 mm) |
| Outside Diameter | 14 in (356 mm) |
| Package Contents | 1 Top Plate, 1 Base Plate |
| Package Material | Paperboard |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Product Style | Accessories |
| Prop 65 (C, R or CR) | CR |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.p65warnings.ca.gov |
| Prop 65 Warning Label | https://www.knfilters.com/images/l/prop65.jpg |
| Prop 65 Yes/No | Yes |
| Style | 1-1/2" Drop Base |
| Title | K&N 85-6851 Top & Base Plate |
| Top Style | Metal |
| Warranty | 1 Year Limited |
| weight | 2.2 |
| weight | 2.2 lb (1 kg) |
| width | 16.313 |