K&N 85-5031A Engine Air Intake Velocity Stack
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Attachment Method | Bolt-On |
| Base Inside Diameter | 1.563 in (40 mm) |
| Description_DEF | Engine Air Intake Velocity Stack |
| Description_DES | Ram Pipe for Dellorto Carburetor |
| Description_EXT | K&N Engineering has been engineering and manufacturing premium, high-performance automotive and powersports products for over 40 years. K&N Ram Pipes are made of high quality aluminum and designed for high performance. |
| Description_INV | Ram Pipe for Dellorto Carburetor |
| Description_MKT | K&N Engineering has been engineering and manufacturing premium, high-performance automotive and powersports products for over 40 years. K&N Ram Pipes are made of high quality aluminum and designed for high performance. |
| Description_SHO | Ram Pipe |
| finish | None |
| height | 1.693 |
| length | 10.5 |
| Material Used | Aluminum |
| Overall Height | 1.688 in (43 mm) |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Blisterpack |
| Prop 65 (C, R or CR) | CR |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.p65warnings.ca.gov |
| Prop 65 Warning Label | https://www.knfilters.com/images/l/prop65.jpg |
| Prop 65 Yes/No | Yes |
| Title | K&N 85-5031A Ram Pipe for Dellorto Carburetor |
| weight | 0.16 |
| weight | 0.2 lb (0.1 kg) |
| width | 6.0 |