K&N 81-0230 Stainless Mesh Fuel Filter
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Description_DEF | Fuel Filter |
| Description_DES | Stainless Mesh Fuel Filter |
| Description_EXT | K&N 81-0230 In-Line Gas Filter is perfect for racing applications and can be used with a variety of oils and fuels including methanol. |
| Description_INV | Stainless Mesh Fuel Filter |
| Description_MKT | The K&N 81-0230 In-Line Gas Filter is perfect for racing applications and can be used with a variety of oils and fuels including methanol. The 81-0230 stainless mesh in-line fuel filter has a flange diameter of 1/4 inches. It comes with a 1-11/32 inch body diameter by 1-3/4 inch overall length. |
| Description_SHO | Fuel Filter |
| Filter Material | Stainless Mesh |
| height | 1.0 |
| Item Type | High Performance |
| length | 1.75 in (44 mm) |
| length | 10.75 |
| LTL | N |
| Outside Diameter | 1.344 in (34 mm) |
| Package Contents | 12 Fuel Filters |
| Package Material | Paperboard |
| Package Quantity | 12 |
| Package Type | Box |
| Product Style | Fuel Filters |
| Prop 65 (C, R or CR) | CR |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.p65warnings.ca.gov |
| Prop 65 Warning Label | https://www.knfilters.com/images/l/prop65.jpg |
| Prop 65 Yes/No | Yes |
| Title | K&N 81-0230 Stainless Mesh Fuel Filter |
| Warranty | 1 Year Limited |
| weight | 0.3 |
| weight | 0.3 lb (0.1 kg) |
| width | 8.312 |