K&N 62-1600BL Engine Crankcase Breather Element
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Air Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Description_DEF | Engine Crankcase Breather Element |
| Description_DES | Vent Air Filter/ Breather |
| Description_EXT | Constructed with a blue synthetic filter media, this cone-shaped crankcase vent filter comes with a K&N embossed chrome plated steel top and base. The flange accommodates 3/8 to 1/2 inch metal or plastic tubing. |
| Description_INV | Vent Air Filter/ Breather |
| Description_MKT | K&N crankcase vent filters are perfect for racing applications, vintage cars or individuals who want to add some aesthetics to their classic carbureted engine. The cone-shaped 62-1600BL crankcase vent filter has a K&N embossed chrome top and chrome base. The flange clamps directly onto a 3/8 to 1/2 inch metal or plastic tubing where venting is needed. Constructed with a blue colored synthetic media it can be cleaned and reused repeatedly. Note: Legal in California only for racing vehicles which may never be used, registered, or licensed for use upon a highway. See knfilters.com for CARB status on each part for a specific vehicle. |
| Description_SHO | Vent Air Filter |
| Flange Center to Center | 0 in (0 mm) |
| Flange Inside Diameter | 0 in (0 mm) |
| Flange Length | 0.5 in (13 mm) |
| Flange Type | Centered |
| height | 1.75 in (44 mm) |
| height | 2.0 |
| Item Type | High Performance |
| length | 6.125 |
| LTL | N |
| Outside Diameter | 2 in (51 mm) |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Type | Blisterpack |
| Product Style | Rubber Base Crankcase Vent Filters |
| Prop 65 (C, R or CR) | CR |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.p65warnings.ca.gov |
| Prop 65 Warning Label | https://www.knfilters.com/images/l/prop65.jpg |
| Prop 65 Yes/No | Yes |
| Title | K&N 62-1600BL Vent Air Filter/ Breather |
| Top Material | Chrome |
| Top Style | Metal |
| Vent Outside Diameter | 0.375 in (10 mm) |
| weight | 0.16 |
| weight | 0.2 lb (0.1 kg) |
| width | 4.125 |