K&N 62-1110 Engine Crankcase Breather Element
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Description_DEF | Engine Crankcase Breather Element |
| Description_DES | Vent Air Filter/ Breather |
| Description_EXT | K&N Steel Base Crankcase Vent Filters have a one piece design with a rubber or chrome top and a vent tube added to the base. Filters can be pressed into rubber grommets in valve covers for direct mounting. |
| Description_INV | Vent Air Filter/ Breather |
| Description_MKT | K&N Steel Base Crankcase Vent Filters have a one piece design with a rubber or chrome top and a vent tube added to the base. Filters can be pressed into rubber grommets in valve covers for direct mounting. All base plates are chrome plated. Tubes are made of zinc. Note: Legal in California only for racing vehicles which may never be used, registered, or licensed for use upon a highway. See knfilters.com for CARB status on each part for a specific vehicle. |
| Description_SHO | Vent Air Filter |
| Flange Center to Center | 0 in (0 mm) |
| Flange Length | 1 in (25 mm) |
| Flanges | 1 |
| height | 1.5 in (38 mm) |
| height | 2.0 |
| Inner Wire | No |
| Item Type | High Performance |
| length | 7.25 |
| LTL | N |
| Oil Included | Filter Is Pre-Oiled |
| Outside Diameter | 2 in (51 mm) |
| Package Material | Paperboard |
| Package Type | Box |
| Product Style | Steel Base Crankcase Vent Filters |
| Prop 65 (C, R or CR) | CR |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.p65warnings.ca.gov |
| Prop 65 Warning Label | https://www.knfilters.com/images/l/prop65.jpg |
| Prop 65 Yes/No | Yes |
| Title | K&N 62-1110 Vent Air Filter/ Breather |
| Top Material | Chrome |
| Top Style | Metal |
| Vent Outside Diameter | 0.625 in (16 mm) |
| weight | 0.3 |
| weight | 0.3 lb (0.1 kg) |
| width | 6.0 |