K&N 61-2000 Flow Control Custom Assembly
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Resources
Installation InstructionsSpecifications
| Air Filter Color | Red |
| Air Filter Height | 4 in (102 mm) |
| Air Filter Inside Diameter | 12 in (305 mm) |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Shape | Round |
| Air Filter Washable | Yes |
| Color / Finish | Red Filter |
| Description_DEF | Air Cleaner Assembly |
| Description_DES | Flow Control Custom Assembly |
| Description_EXT | The K&N Flow Control System utilizes a custom designed base in combination with a unique lid designed to reduce intake turbulence. |
| Description_INV | Flow Control Custom Assembly |
| Description_MKT | The K&N Flow Control System utilizes a custom designed base in combination with a unique lid designed to reduce intake turbulence. The resulting smooth, laminar flow enhances cylinder filling, horsepower, and torque. The filter element is the world famous K&N Filtercharger for the ultimate in airflow and filtration. |
| Description_SHO | Custom Assy |
| Drop | 0.344 in (9 mm) |
| height | 14.5 |
| Inlet Diameter | 5.125 in (130 mm) |
| length | 14.25 |
| LTL | N |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Neck Flange | 5.125 in (130 mm) |
| Oil Included | Yes |
| Overall Height | 3.75 in (95 mm) |
| Package Material | Paperboard |
| Package Type | Box |
| Product Style | Custom Assemblies |
| Prop 65 (C, R or CR) | CR |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.p65warnings.ca.gov |
| Prop 65 Warning Label | https://www.knfilters.com/images/l/prop65.jpg |
| Prop 65 Yes/No | Yes |
| Replacement Filter | E-3730 |
| Size | 14 Inch |
| Style | Round |
| Title | K&N 61-2000 Flow Control Custom Assembly |
| Top Material | None |
| Top Style | Plastic |
| Warranty | 1 Year Limited |
| weight | 4.8 |
| weight | 4.8 lb (2.2 kg) |
| width | 6.5 |