K&N 59-3314 Marine Flame Arrestor
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Air Filter Height | 3 in (76 mm) |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Shape | Round |
| Air Filter Washable | Yes |
| Color / Finish | Red Filter, Stainless Steel Top |
| Description_DEF | Flame Arrestor |
| Description_DES | Marine Flame Arrestor |
| Description_EXT | The K&N Flame Arrestor makes the best air-filtration technology available for marine engine use. For high performance on the water, K&N Flame Arrestors will help you fly. |
| Description_INV | Marine Flame Arrestor |
| Description_MKT | The K&N Flame Arrestor makes the best air-filtration technology available for marine engine use. Marine application owners can experience the increased horsepower and engine protection provided by K&N's oiled cotton gauze and epoxied screen filter element. For high performance on the water, K&N Flame Arrestors will help you fly. |
| Description_SHO | Flame Arrestor |
| Flange Angle | 0 degrees |
| Flange Inside Diameter | 5.125 in (130 mm) |
| Flange Length | 1 in (25 mm) |
| Flange Type | Centered |
| Flanges | 1 |
| Frame Design | Flexible |
| height | 14.5 |
| height | 4.625 in (117 mm) |
| Inlet Diameter | 5.125 in (130 mm) |
| Inner Wire | No |
| Inside Diameter | 12 in (305 mm) |
| Item Type | High Performance |
| length | 14 in (356 mm) |
| length | 14.25 |
| LTL | N |
| Marine Approved | Yes |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Oil Included | Filter Is Pre-Oiled |
| Outside Diameter | 14 in (356 mm) |
| Overall Height | 4.625 in (117 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Material | Paperboard |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Pre-Screened | No |
| Product Style | Flame Arrestor - Round Straight |
| Prop 65 (C, R or CR) | CR |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.p65warnings.ca.gov |
| Prop 65 Warning Label | https://www.knfilters.com/images/l/prop65.jpg |
| Prop 65 Yes/No | Yes |
| Title | K&N 59-3314 Marine Flame Arrestor |
| Top Material | Stainless Steel |
| Top Style | Stainless Steel |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Washable | Yes |
| weight | 4.26 |
| weight | 4.3 lb (1.9 kg) |
| width | 14 in (356 mm) |
| width | 6.5 |