K&N 57-1143 Performance Air Intake System
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Resources
Installation InstructionsSpecifications
| Air Filter Color | Not Applicable |
| Air Filter Material | No Filter |
| Air Filter Washable | No Filter |
| CARB EO Number | D-269-105 |
| Description_DEF | Engine Air Intake Scoop |
| Description_DES | Performance Air Intake System |
| Description_EXT | The 57-1143 scoop system is designed to provide the engine with a higher volume of fresh air and helps keep the clutch cool through the use of two aerodynamic scoops and DryCharger pre-filters to preserve your RZR's performance. |
| Description_INV | Performance Air Intake System |
| Description_MKT | The 57-1143 scoop system is designed to provide your engine with a higher volume of fresh air and helps keep the clutch cool using two aerodynamic scoops and DryCharger pre-filters to preserve your RZR's performance. The scoops are composed of highly heat-resistant high-density polyethylene, and are engineered for durability in dirty, sandy environments. The system can be paired with either a K&N or OEM intake system,. Installation can typically be completed in less than 30 minutes with only basic hand tools, and all necessary hardware is included. Buy with confidence under the K&N 10-Year/Million Mile Limited Warranty. Legal in all 50 States. |
| Description_SHO | Air Intake System |
| finish | Black |
| height | 15.6 |
| height | 7.75 in (197 mm) |
| Housing Material | High-Density Cross-Linked Polyethylene |
| Item Type | High Performance |
| length | 24.2 |
| length | 24.531 in (623 mm) |
| LTL | N |
| Package Contents | 1 Intake Hood Scoop |
| Package Material | Corrugated |
| Package Type | Box |
| Product Style | Motorcycle Intake System |
| Prop 65 (C, R or CR) | CR |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.p65warnings.ca.gov |
| Prop 65 Warning Label | https://www.knfilters.com/images/l/prop65.jpg |
| Prop 65 Yes/No | Yes |
| Replacement Filter | None |
| Street Legal In All US States | Yes |
| Title | K&N 57-1143 Performance Air Intake System |
| TUV Approved (Europe) | No |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
| weight | 11.2 |
| weight | 11.2 lb (5.1 kg) |
| width | 13.375 in (340 mm) |
| width | 20.2 |