K&N 56-9070 Custom Racing Assembly
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Resources
Installation InstructionsSpecifications
| Air Filter Color | Red |
| Air Filter Height | 2.5 in (64 mm) |
| Air Filter Inside Diameter | 5.25 in (133 mm) |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Shape | Oval |
| Air Filter Washable | Yes |
| Color / Finish | Red Filter, Chrome Top |
| Description_DEF | Air Cleaner Assembly |
| Description_DES | Custom Racing Assembly |
| Description_EXT | K&N Custom Air Filter kits are designed to boost the performance from your carburetor while keeping dirt on the outside where it belongs. These assemblies come with custom chrome top and base plates and a K&N washable air filter. |
| Description_INV | Custom Racing Assembly |
| Description_MKT | K&N Custom Air Filters for Single or Two Barrel Carburetors - K&N custom air filter kits are designed to boost performance from your carburetor while keeping the dirt on the outside where it belongs. These assemblies come with custom chrome top and base plates and the famous K&N High-Flow Washable Air Filter. |
| Description_SHO | Custom Assy |
| height | 7.25 |
| Inlet Diameter | 4.438 in (113 mm) |
| length | 4.625 |
| LTL | N |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Neck Flange | 4.438 in (113 mm) |
| Oil Included | Yes |
| Overall Height | 2.75 in (70 mm) |
| Package Material | Paperboard |
| Package Type | Box |
| Product Style | Custom Assemblies |
| Prop 65 (C, R or CR) | CR |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.p65warnings.ca.gov |
| Prop 65 Warning Label | https://www.knfilters.com/images/l/prop65.jpg |
| Prop 65 Yes/No | Yes |
| Replacement Filter | E-3322 |
| Size | 6-8 |
| Style | Oval |
| Title | K&N 56-9070 Custom Racing Assembly |
| Top Material | Chrome |
| Top Style | Metal |
| Warranty | 1 Year Limited |
| weight | 1.2 lb (0.6 kg) |
| weight | 1.22 |
| width | 4.625 |