K&N 33-5130 Replacement Air Filter
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Shape | Panel |
| Description_DEF | Air Filter |
| Description_DES | Replacement Air Filter |
| Description_EXT | K&N's replacement High-Flow Air Filters are designed to increase horsepower while providing exceptional engine protection, and are covered by K&N's No-Hassle Lifetime Limited Warranty. |
| Description_INV | Replacement Air Filter |
| Description_MKT | K&N washable, reusable High-Flow Air Filters feature a state-of-the-art design of layered, oiled cotton media engineered to improve airflow and capture contaminants, and are designed to provide an increase in horsepower. Each performance air filter is reusable, engineered to last for the entire lifespan of your vehicle, and backed by K&N's No-Hassle Lifetime Limited Warranty. K&N drop-in replacement filters are designed to install easily into your factory air box. Upgrade today and start enjoying superior airflow and superior performance from K&N's most popular product! |
| Description_SHO | Air Filter |
| Filter Re-Oiling Amount | 1.59 oz (47 ml) |
| Frame Design | Flexible |
| height | 1.438 in (37 mm) |
| height | 1.75 |
| Item Type | High Performance |
| length | 13.531 |
| LTL | N |
| Oil Included | Yes |
| Outside Length | 11.563 in (294 mm) |
| Outside Width | 6.625 in (168 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Material | Corrugated |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Pre-Screened | No |
| Product Style | Panel Air Filter |
| Prop 65 (C, R or CR) | CR |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.p65warnings.ca.gov |
| Prop 65 Warning Label | https://www.knfilters.com/images/l/prop65.jpg |
| Prop 65 Yes/No | Yes |
| Title | K&N 33-5130 Replacement Air Filter |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
| Washable | Yes |
| weight | 1.6 lb (0.7 kg) |
| weight | 1.62 |
| width | 7.625 |