K&N 100-8505 Engine Air Intake Scoop
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Description_DEF | Engine Air Intake Scoop |
| Description_DES | Composite NHRA Scoop |
| Description_EXT | K&N's carbon fiber composites have an attractive cosmetic appeal, and the outstanding stiffness to weight ratio that is needed to stay competitive in today's racing industry. |
| Description_INV | Composite NHRA Scoop |
| Description_MKT | K&N's carbon fiber composites have an attractive cosmetic appeal, and the outstanding stiffness to weight ratio that is needed to stay competitive in today's racing industry. Carbon fiber composites have taken the method traditionally associated with fiberglass and perfected it to a precise science with outstanding performance as the result. |
| Description_SHO | Composite NHRA Scoop |
| finish | Natural |
| height | 18.594 |
| height | 22.25 in (565 mm) |
| Housing Material | Carbon Fiber |
| Item Type | High Performance |
| length | 54.374 |
| length | 58 in (1473 mm) |
| LTL | N |
| Oversize Shipping | OS3 |
| Package Contents | 1 Hood Scoop, 1 Air Filter |
| Package Material | Paperboard |
| Package Type | Box |
| Product Style | Accessories |
| Prop 65 (C, R or CR) | CR |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.p65warnings.ca.gov |
| Prop 65 Warning Label | https://www.knfilters.com/images/l/prop65.jpg |
| Prop 65 Yes/No | Yes |
| Title | K&N 100-8505 Composite NHRA Scoop |
| Warranty | 1 Year Limited |
| weight | 12.6 |
| weight | 12.6 lb (5.7 kg) |
| width | 24.344 |
| width | 28 in (711 mm) |