ICON Vehicle Dynamics K62565R 23 FORD F250/F350 2.5" STAGE 5 SUSPENSION SYSTEM W/ RADIUS ARMS
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Add-On Part | 191014 - .25" COLLAR SPANNER PIN WRENCH |
| Add-On Part | 61111 - 17-UP FSD FRONT 2.5" EXTENDED SS BRAKE LINE KIT |
| Add-On Part | 64039 - 08-UP FSD TRACK BAR BUMP STEER BRACKET KIT |
| California Proposition 65 | WARNING: This product contains chemicals known to the State of California to cause cancer, and birth defects or other reproductive harm. |
| Description_ASC | APPLICATION NOTE #115: Lift Heights Based On 4Wd Crew Cab Diesel |
| Description_ASC | APPLICATION NOTE #6: SPRINGS ARE RATED FOR DIESEL ENGINES ONLY |
| Description_ASC | OEM Wheels & Tires Fitment: Yes |
| Description_ASC | Recommended Aftermarket Tires: 35" x 12.50" (Larger tires may fit but fender trimming and modifications will be required.) |
| Description_ASC | Recommended Aftermarket Wheels: ICON Alloys - 17x8.5" w/ 5” Backspace / 6mm Offset |
| Description_ASC | Recommended Aftermarket Wheels: ICON Alloys - 18x9" w/ 5.25” Backspace / 6mm Offset |
| Description_ASC | Recommended Aftermarket Wheels: ICON Alloys - 20x9" w/ 5.25” Backspace / 6mm Offset |
| Description_ASC | TECH NOTE: Brake line kit (Part # 61111) is optional for end users who do not want to bend the factory steel lines or are looking for a braided stainless upgrade (not necessary for complete install) |
| Description_ASC | TECH NOTE: Included rear shocks are compatible with 0-3" of rear lift over stock |
| Description_ASC | TECH NOTE: Not compatible with F-350 Cab & Chassis models |
| Description_ASC | TECH NOTE: Not compatible with models equipped with OnBoard Scales |
| Description_ASC | TECH NOTE: Trucks equipped with Tremor package with have front lift height of 1.5" over stock |
| Description_DEF | Suspension Lift Kit |
| Description_DES | 05-23 FSD 2" BUMP STOP SPACER KIT |
| Description_DES | 05-23 FSD 4WD 0-2.5" FRONT 2.5 VS RR CDCV PAIR |
| Description_DES | 17-23 FSD ADJ TRACKBAR KIT |
| Description_DES | 20-23 FSD FRONT 2.5” DUAL RATE COIL KIT |
| Description_DES | 23 FORD F250/F350 2.5" STAGE 5 SUSPENSION SYSTEM W/ RADIUS ARMS |
| Description_DES | 23 FSD DUAL STABILIZER KIT |
| Description_DES | 23 FSD RADIUS ARM SYSTEM |
| Description_DES | 99-23 FSD 0-3" REAR 2.5 VS PB CDCV PAIR |
| Description_DES | 99-23 FSD 4WD STABILIZER(DUAL OPPOSING) 2.0 VS IR |
| Description_EXT | ICON 2.5” suspension systems lift your Ford Super Duty while improving ride quality and performance. With endless hours spent testing and tuning our suspension components and shocks, you’ll have the best suspension solution on the market. |
| Description_FAB | Approximately 25% increased front wheel travel over stock |
| Description_FAB | Dual steering stabilizer kit for smooth wheel control while driving |
| Description_FAB | Fabricated radius arms offer on vehicle caster adjustment, increased strength, and improved tire clearance at steering lock |
| Description_FAB | Fits 2023 F-250 / F-350 4WD applications |
| Description_FAB | FK Rod End bearings provide extended longevity and minimal deflection |
| Description_FAB | Hard anodized, corrosion resistant, one-piece impact extruded aluminum shock bodies with 7/8" shafts (2.5 Aluminum Series Shocks) |
| Description_FAB | ICON CDC Valve allows quick and easy end user compression adjustability |
| Description_FAB | ICON shocks feature vehicle specific tune for superior performance and ride quality |
| Description_FAB | ICON-engineered dual rate coil springs deliver exceptional vehicle control over varying terrain |
| Description_FAB | Lifetime guarantee against coil spring breakage or sag |
| Description_FAB | Lifetime guarantee against ICON fabricated component breakage or manufacturer defect |
| Description_FAB | Shocks are fully rebuildable and revalvable |
| Description_INV | K62565R |
| Description_MKT | This ICON Vehicle Dynamics 2.5” suspension system is a great way to lift your 4WD 2023 Ford F-250/F-350 Super Duty while drastically improving ride quality and performance. The Stage 5 system is perfect for on-road and off-road use including towing, job site duty and general off-road adventure. ICON's Stage 5 System is comprised of dual rate coil springs, dual steering stabilizer kit with ICON 2.0 Aluminum Series stabilizers, on-vehicle adjustable front track bar, fabricated radius arms, and ICON 2.5 Aluminum Series CDCV remote reservoir front and CDCV piggyback reservoir rear shocks, for those desiring an easy way to tune the ride externally with 10 settings, from soft to hard. This stage sees the inclusion of the ICON Vehicle Dynamics Ford Super Duty Radius Arm System that feature a sealed pivot bushing that minimizes road feedback and ensures a long life and quiet operation. Additionally, their fabricated, fully boxed design ensures strength and utilizes a profile optimized for tire clearance at full steering lock, making a 37” tall tire clear without coming in contact with the radius arm. With the endless hours ICON has spent testing and tuning our suspension components and shocks as a complete package, you can rest assured you have the best suspension solution on the market. |
| Description_SHO | SUSPENSION SYSTEM |
| height | 11.0 |
| length | 40.0 |
| Title | ICON 2023 Ford F250/F350 4WD, 2.5" Lift, Stage 5 Suspension System with Radius Arms |
| weight | 247.0 |
| width | 13.0 |